Стефанішина закликає прискорити відбір кандидатів до ВККС та НАБУ
«Ми закликаємо і цю Етичну раду, і комісію з відбору директора Національного антикорупційного бюро працювати оперативніше. Не в спосіб, який впливатиме на якість роботи цих органів, але організувати процеси оперативніше через взаємну комунікацію між різними гілками влади. Це можливо. Я розумію, що до складу цих органів входять міжнародні експерти. Це також впливає на часові рамки», – заявила Стефанішина.
Але за словами віцепрем’єкри є дві важливі речі:
по-перше, ці експерти давали згоду на те, що на них буде покладено певні зобов’язання;по-друге, ці зобов’язання покладені на них законодавством, рішеннями уряду.«Якщо необхідно фізично бути в Україні, то вони мають тут бути, щоб виконати свої функції. Інакше ці конкурси й відбір не відбуватимуться. Але поки що ми не бачимо суперкритичних речей», – додала урядовиця.
При цьому на зауваження про те, що у громадськості є питання до деяких рішень Етичної ради, Стефанішина заявила, що «публічний дискурс про сприйняття чи несприйняття певних рішень є насамперед ознакою демократичної держави». За її словами, в нас завжди є дискусія.
«Понад 600 кандидатів подалося на відбір у Вищу раду правосуддя. Хтось із громадянського суспільства, хтось із адвокатської спільноти, хтось представляє Верховний суд чи суди першої інстанції. Тобто це люди з різних професійних і суспільних прошарків», – додала Стефанішина.
Вона зазначила, що Етична рада, яка оцінює всіх кандидатів, складається з українських і міжнародних представників. Вона має повну свободу і незалежність у своїй діяльності. Її робота, як вказала віцепрем’єрка, забезпечується окремим секретаріатом, який не належить до жодної владної структури.
«Засідання транслювалися, громадськість мала можливість надати свої пропозиції. З усього цього масиву кандидатів було рекомендовано лише 16. Могло би бути більше, але тільки 16 відповідали найвищим критеріям. Тому на будь-яку критику ми сьогодні не зважаємо, бо розуміємо — Вища рада правосуддя вже правочинна. А це не лише виконання однієї з семи рекомендацій, це нарешті притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, розгляд скарг», – заявила урядовиця.
Вона звернула увагу на велику кількість окупованих українських територій. За словами Стефанішиної, очевидно, бували випадки, коли відправлення правосуддя або не здійснювалось, або здійснювалося не в спосіб, який відповідає національним інтересам.
«Є багато різних випадків, і ВРП — це ключова інституція, яка мала запрацювати. Тепер, коли Вища рада правосуддя спроможна, ми розпочинаємо формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка відбирає всіх суддів. Тут теж працює Етична рада, і я не бачу зараз якихось проблемних питань. Уже є досвід попередньої етичної ради, досвід попередніх відборів», підсумувала віцепрем’єрка.
Нагадаємо, 20 січня Етична рада завершила комплексне оцінювання та співбесіди з кандидатами до ВРП від спільноти прокурорів та затвердила чотирьох кандидатів. Двох із них оберуть до ВРП за підсумками Всеукраїнської конференції прокурорів. Зокрема Етична рада визнала доброчесними прокурорів Геннадія Д’яковського, Сергій Самолудченка, Олексія Мельника і Олега Кандзюбу. Водночас як заявляє Центр протидії корупції, щодо перших трьох кандидатів є питання щодо доброчесності.
Зеленський показав реалії війни й назвав головний чинник успіху українців