Як путінська Росія в обхід санкцій дістає чіпи для ракет, якими обстрілює Україну
Широкий набір санкцій, покликаних обмежити доступ російських виробників зброї, зокрема високоточних ракет і безпілотників, до європейської та американської електроніки, запровадили ще 2014 року.
Після відкритого вторгнення у лютому 2022 року санкційний режим посилився аж до повного ембарго, але Росія, як і раніше, випускає озброєння із західною електронною начинкою і використовує їх у війні проти українців.
Постачання чіпів не тільки зберігаються, а й збільшуються в обсягах завдяки сірим схемам та реекспорту з третіх країн, зазначає видання The Insider.
"Західна електроніка в серці російської військової машини"
Доповідь з такою назвою - Western Electronics at the Heart of Russia’s War Machine - в серпні 2022 випустив британський Королівський об’єднаний інститут оборонних досліджень (RUSI). У ньому експерти інституту проаналізували технічне виконання та влаштування 27 видів найсучасніших російських озброєнь, військової та спеціальної техніки (ВВСТ), що застосовуються з лютого 2022 року у війні з Україною, — крилатих ракет, безпілотних літальних апаратів (БЛА), комплексів зв’язку та радіоелектронної боротьби. (РЕБ), танків.
Серед розглянутих зразків ВВСТ - авіаційна керована ракета Х-59МК, крилата ракета Х-101, крилата ракета 9М727 (Р-500) і тактична ракета 9М723 до комплексів "Іскандер", реактивний снаряд 9М549, що коригується, до "РСЗО" Орлан-10», танк Т-72Б3М, цифровий комплекс радіозв’язку «Акведук», цифрова радіостанція «Азарт», комплекс РЕБ «Борисоглібськ-2». Частина з них потрапили до рук українських військових непошкодженими, в решті випадків йдеться про уламки або окремі вузли або блоки уражених і виведених з ладу одиниць техніки або випущені по Україні ракети.
Експерти RUSI ідентифікували загалом 450 мікроелектронних виробів, виготовлених компаніями зі США, Європи та Східної Азії. Переважна більшість із них – 317 – американського походження. Далі йдуть компанії з Японії (34), Тайваню (30) та Швейцарії (14). Частину з них випустили ще наприкінці 1980-х років, інші датуються 2018 та 2019 роками, тобто періодом вже після того, як у 2014 році проти Росії запровадили санкції США та ЄС щодо експорту чутливих технологій.
Більшість західної електроніки, виявленої всередині російської зброї, випустили компанії зі США, такі як Analog Devices Inc., Texas Instruments, Intel, Atmel Corporation. Наприклад, російські крилаті ракети 9М727 і Х-101 містили у собі три десятки іноземних чіпів кожна, у тому числі в ключових компонентах систем на кшталт бортових обчислювальних машин та модулях наведення. У найуспішнішому російському серійному безпілотнику «Орлан-10» дослідники RUSI знайшли іноземні датчики тиску, навігаційні модулі, мікроконтролери та інше обладнання.
Експерти з британської некомерційної організації «Дослідження зброї конфліктів» (Conflict Armament Research, CAR) опублікували у вересні 2022 року аналогічну доповідь , присвячену електронній начинці російського озброєння, що застосовується в ході бойових дій в Україні, — вертольотів Ка-52, крилатих ракет . Їм вдалося ідентифікувати та описати 650 зразків мікроелектронної продукції від 144 неросійських виробників. Багато найменувань було випущено після 2014 року, коли проти Росії вже діяли санкції, деякі — 2021 року.
Як стверджує CAR, російська оборонна промисловість працює з типовими наборами мікроелектронних компонентів для різних систем озброєння (блоки управління та навігації, бортові цифрові обчислювальні машини, антени), покладаючись на обмежений набір технологій іноземного походження і, очевидно, не розраховуючи, що ланцюжки поставок за кордон може бути порушено. Співробітник організації Деміен Сплітерс заявив The New York Times: "Передові російські системи озброєння та зв’язку побудовані на основі західних чіпів", додавши, що компанії з Росії десятиліттями користувалися "необмеженим доступом" до західних технологій.
Американське НКО «Інститут Роберта Лансінга» (Robert Lansing Institute, RLI) в огляді поставок військової техніки та обладнання з країн НАТО в Росію, що вийшло в червні 2022 року, підкреслює широту та різноманітність номенклатури західної елементної бази, що присутня у продукції вітчизняного в ракетах і літальних апаратах, а й у індивідуальному спорядженні на кшталт біноклів, далекомірів, тепловізорів та екіпіруванні «солдата майбутнього» «Ратник».
Висновки RUSI, CAR та RLI щодо залежності російських озброєнь та техніки від західної електроніки співвідносяться з інформацією українських військових та волонтерів, які періодично публікують або передають журналістам дані про комплектацію захоплених російських ВВСТ.
Зокрема, іноземні чіпи виявились в обладнанні зв’язку командно-штабної машини комплексу розвідки цілей ППО «Барнаул-Т» , пеленгаторі зенітного ракетно-гарматного комплексу «Панцир» , автоматичній системі наведення фронтового бомбардувальника Су-24М , системі управління вогнем бойової машини 4 , розвідувальному БЛА «Картограф» та багатьох інших зразках. За даними української ініціативи Trap Aggressor, всього достовірно встановлено 39 видів російських ВВСТ із 170 найменуваннями мікроелектроніки або готових вузлів іноземного походження від виробників із 69 країн.
Коли електроніка вбиває
За дев’ять місяців війни Росії завдала понад 16 тисяч ударів по Україні ракетами та артилерійськими снарядами. Найбільш серйозну небезпеку несуть високоточні ракети. Згідно з підрахунками Міноборони України, з 23 лютого 2022 року по 3 січня 2023 року російські війська випустили майже 4,5 тисяч ракет, у тому числі:
1328 зенітних керованих ракет до комплексів С-300 (їх застосовують за наземними цілями поряд з лінією бойового зіткнення);744 тактичні ракети 9М723;638 авіаційних ракет Х-29, Х-31, Х-35, Х-58, Х-59;616 стратегічних крилатих ракет Х-101, Х-555, Х-55СМ;591 крилату ракету морського базування «Калібр»;208 авіаційних ракет Х-22/32;144 протикорабельні ракети «Онікс»;68 крилатих ракет 9М728/9М729;10 гіперзвукових ракет «Кинжал».Значна частина з перелічених засобів далекого вогневого ураження працює тільки завдяки іноземним мікросхемам у бортових системах, які відповідають за керування у польоті та штатне наведення на задану мету. Тому з моменту введення безпрецедентних обмежень на експорт електроніки навесні 2022 року офіційні особи та експерти в Україні, США та ЄС неодноразово озвучували прогнози швидкого вичерпання запасів високоточних ракет через проблеми з доступом до необхідних їх виробництва комплектуючим.
Насправді експорт електроніки до Росії ще 2014 року потрапив під жорсткий контроль американського Бюро промисловості та безпеки (BIS) — урядового агентства, відповідального за видачу ліцензій на експорт та реекспорт високотехнологічних виробів військового та подвійного призначення. Слідом за американцями аналогічні обмеження невдовзі запровадили й у Євросоюзі.
Весь цей час набір заходів і процедур, що застосовуються BIS та органами ЄС, розширювався і посилювався, так само як і список підсанкційних компаній та організацій. З лютого 2022 року режим обмежень набув рис повноцінного ембарго. Проте, за підрахунками RUSI, із 450 мікроелектронних виробів, знайдених у російських озброєннях, 81 компонент класифікується у США як товар подвійного призначення, що потребує отримання окремої ліцензії.
Агентство Reuters цитувало неназваного українського чиновника, який гранично лаконічно висловив суть проблеми: «Без цих американських чіпів російські ракети і більшість російської зброї не змогли б працювати».
Найбільш затребувані російським ВПК вироби західної радіоелектронної промисловості представлені мікропроцесорами, мікроконтролерами, програмованими логічними інтегральними схемами (Complex Programmable Logic Device, CPLD) і програмованими користувачами вентильними матрицями (Field-Programmable Gate Array, FPGA) - це пристрої, що дозволяють налаштовувати завдання.
Також широко використовуються електронні компоненти сенсорів, навігаційних систем, криптографічного та оптичного обладнання. Навіть такі, здавалося б, низькотехнологічні знаряддя війни, як бойові броньовані машини, сильно залежать від західних чіпів. Під час трагічних подій під Києвом, коли мирні жителі намагалися залишити на автомобілях Бучу, російські БМД-4М з неймовірною точністю розстрілювали їх за рахунок прицільного комплексу , оснащеного тепловізором та далекоміром від французької компанії Thales.
Що стосується ефекту санкцій, то влітку минулого року дійсно спостерігалося деяке затишшя в ракетних обстрілах, проте з 10 жовтня 2022 року Кремль розпочав кампанію цілеспрямованої руйнації української енергетичної інфраструктури за допомогою тих самих високоточних ракет, сподіваючись позбавити українців електрики та опалення в період зимових холодів . влади у Києві до переговорів на російських умовах Після чергового масованого нальоту Міноборони РФ наче на глузування з тих, хто сподівався на дієвість санкційних заходів, розмістило в Telegram-каналі виразну картинку «Калібри не закінчаться ніколи!».
Перший у 2023 році масований ракетний обстріл України крилатими ракетами Х-22, Х-101, Х-555, «Калібр» та керованими авіаційними ракетами Х-59 призвів до трагедії у місті Дніпрі, де, за даними українських офіційних осіб, ракета Х- 22, запущена далеким бомбардувальником Ту-22М3 із повітряного простору Курської області, потрапила до житлового будинку. Внаслідок цього загинуло 45 осіб, у тому числі шестеро дітей, 79 постраждали. Наступного ранку в Telegram-каналі Міноборони РФ з’явилася не менш цинічна картинка «Заряджаємо на повну».
Як Кремль виходить зі становища
У згаданій доповіді RUSI проводиться думка, що всі зусилля Кремля з 2014 року щодо імпортозаміщення критично важливих для оборонного будівництва технологій зазнали краху. Не вдалося розробити власні аналоги, ні замінити західну електроніку схожою з нейтральних і дружніх країн. На перший погляд, це справді так.
Незважаючи на всі зусилля щодо розвитку радіоелектронної галузі в рамках федеральних цільових програм (навіть не з 2014-го, а з 2008 року), напередодні вторгнення в Україну стан елементної компонентної бази для радіоелектронної апаратури ВВСТ за жодною з основних категорій недотягував до світового рівня. У 2022 році, у розпал війни, уряд за січень–вересень лише на 13,9% профінансував держпрограму «Розвиток електронної та радіоелектронної промисловості».
Агентство Reuters з посиланням на внутрішні документи одного з російських НДІ повідомляло , що в 2017 році при аналізі перспективного вертолітного комплексу радіоелектронного придушення з’ясувалося, що для 921 іноземного компонента, необхідного для запуску виробництва, існує лише 242 вітчизняні аналоги . Навіть у стратегічній міжконтинентальній балістичній ракеті «Сармат», якою Володимир Путін і дрібніші діячі намагаються лякати Захід, ймовірно, не обійшлося без іноземної елементної бази.
Агентство Bloomberg наводило цікаві дані про хід імпортозаміщення в оборонному секторі з посиланням на закриту урядову доповідь. Документ констатує, що програма імпортозаміщення на період до 2025 року, що охоплює 177 058 деталей, вузлів та агрегатів у 258 видах ВВСТ, з тріском провалилася. У 2020 році вдалося знайти заміну всього для 3148 компонентів (із запланованих на цей рік 18 047) у п’яти зразках техніки (із запланованих 43).
Видання Politico у вересні 2022 року оприлюднило не менш цікавий документ — складений десь у надрах російської бюрократичної машини список потреб у зарубіжній мікроелектроніці, розбитий на три рівні пріоритетності. У категорії невідкладної необхідності значаться 25 чіпів американського, японського та німецького виробництва, причому деякі з них зникли з ринку не через санкції, а через глобальний дефіцит напівпровідників.
Як би там не було, ракетні удари територією України не припиняються. В останніх хвилях масованих атак використовуються крилаті ракети, випущені лише кілька місяців тому. Це можна вважати підтвердженням повідомлень про вичерпання запасів ракетного озброєння. А можна і навпаки: як свідчення успішної роботи вітчизняного військово-промислового комплексу, що зберігає можливість виробляти технологічно складну продукцію всупереч усім санкціям і режимам експортного контролю.
Судячи з усього, російські імпортери успішно обходять усі обмеження за рахунок різних схем і хитрощів: посередників, використання побутової електроніки у військових виробах, заміщення іноземних мікросхем безнадійно застарілою, але працездатною радянською елементною базою, свідомої відмови від досконаліших зарубіжних зразків на користь менш просунутих, промислового шпигунства, реекспорту через треті країни.
Фахівці зазначають , що багато виявлених у російських озброєннях іноземних чіпів — стандартні елементи електронних систем загального призначення. Найчастіше одні й самі інтегральні схеми застосовуються й у побутової техніці, й у гаджетах, й у зброї. У травні 2022 року міністр торгівлі США Джина Раймондо розповідала з посиланням на українських чиновників про знайдені в російських танках напівпровідники з посудомийних машин і холодильників.
Українські експерти стверджують , що російські виробники знайшли спосіб інтегрувати побутові чіпи навіть у такі складні пристрої, як бортові обчислювальні комплекси високоточних ракет. Скажімо, в блоці наведення реактивного снаряда 9М544, що коректується, для РСЗВ «Торнадо-С» експерти знайшли мікросхеми та мікроконтролери, доступні для замовлення на китайській торговій онлайн-майданчику AliExpress.
Парадоксальним чином сучасна російська зброя на зразок крилатих ракет Х-101 одночасно із західними компонентами містить радянські мікросхеми родом із 1960-х та 1970-х років. Схоже, що це один із способів знизити залежність від іноземної електроніки (деякі експерти вважають , що Х-101 можна виробляти зовсім без неї), але в такому разі доводиться миритися з значним зниженням точності та надійності роботи.
Ще одне пояснення збереження випуску складної військової продукції всупереч санкціям – зроблені на початок війни запаси електроніки. Відома оборонна аналітична компанія Janes підготувала для The New York Times звіт про ймовірну продуману політику накопичення критично важливих комплектуючих у період після 2014 року. Оскільки частина з них належить до цивільних виробів, постачання можна було організувати й цілком легально чи з допомогою третіх країн. Крім того, якусь частку електронних компонентів російські оборонні підприємства, мабуть, видобували через агентурну мережу СЗР та ГРУ.
Зрештою, найголовніше джерело надходження електроніки для вітчизняного ВПК – це звичайний імпорт. Федеральна митна служба РФ припинила публікувати докладну статистику про імпорт та експорт у квітні 2022 року, у тому числі для того, щоб утруднити оцінку ефективності накладених Заходом санкцій на постачання високотехнологічних товарів та електронних компонентів. Тим не менш, агентству Reuters вдалося отримати доступ до звітності російської митниці з 24 лютого по кінець травня і з’ясувати , що за цей час сталося більше 15 тисяч транзакцій з імпортом до Росії західної електроніки від AMD, Analog Devices, Infineon, Intel, Texas Instruments та інших. виробників.
Повнішу картину пізніше представив відомий економіст Максим Миронов, опублікувавши зведені дані з бази ФМС за дев’ять місяців 2022 року. Якщо вірити Миронову, імпорт напівпровідників за двома основними категоріями «діоди, транзистори та аналогічні напівпровідникові прилади» (товарна позиція ТН ЗЕД 8541) та «схеми електронні інтегральні» (8542) після різкого падіння у березні 2022 року не тільки досить швидко відновився до середньомісячного періоду. попереднього року, але й перевершив їх.
У вересні 2022 року в Росії ввезли напівпровідників на суму $277 млн - це більш ніж у півтора рази перевищує показник вересня 2021 року ($173 млн). При цьому характерно змінилися країни-постачальники: різко скоротилися (хоча і не зникли повністю) обсяги імпорту з ЄС та США, частка Китаю досягла 80%, напівпровідники несподівано почали надходити з Туреччини та країн СНД.
Спільне розслідування Reuters і RUSI, випущене в грудні 2022 року, говорить про чудово працюючу, незважаючи на всі санкції, глобальну мережу постачальників західної електроніки до Росії. Операції йдуть через посередників у Туреччині, Гонконгу та навіть Естонії (член ЄС та НАТО) і, ймовірно, закривають основні потреби російських споживачів.
З посиланням на отримані дані ФМС агентство пише про дивовижну ситуацію з американським гігантом Intel: компанія 3 березня 2022 року оголосила про зупинення роботи з російськими клієнтами. Проте з 1 квітня по 31 жовтня 2022 року в Росію якимось чином завезли продукції Intel на $457 млн. Усього за цей період до країни надійшло компонентів комп’ютерної техніки та електроніки на суму $2,6 млрд, з них $777 млн припадає на американські Intel, AMD, Texas Instruments, Analog Devices Inc. та німецьку Infineon AG.
Те, що режим західних санкцій не працює так, як треба, показує не лише російську зброю. Організація CAR проаналізувала дрони-камікадзе «Герань-1» і «Герань-2», які потрапили до рук українців. Експерти не тільки підтвердили, що ці дрони (під оригінальними назвами Shahed 131 та Shahed 136) розроблені в Ірані, а не в Росії, а й виявили величезну кількість західної електроніки.
По суті, всі основні вузли та системи дронів зроблено на базі іноземних компонентів, причому найбільше мають американське походження. Український проект «Схеми» вивчив інший іранський БЛА, який застосовує російські сили в Україні, — розвідувально-ударний Mohajer-6, і в ньому точно також знайшли мікросхеми від виробників із США.
Якщо Іран, який перебуває під санкціями різного ступеня жорсткості, вже багато десятиліть примудряється на регулярній основі отримувати західну електроніку для виробництва зброї, то що говорити про Росію, досі набагато глибше включену у світовий ринок, яка не відчуває (поки що) проблем з фінансами і має неформальні мережі. впливу на політиків та бізнес за кордоном. Схоже, що в сучасному світі спроба відрізати будь-яку велику країну від мікроелектронної продукції — завдання, що не вирішується. І доти, доки в Україні триває війна, американські та європейські чіпи продовжуватимуть допомагати вбивати українців.
Несамодостатня російська електроніка
Нові російські ракети, схоже, містять багато компонентів західного виробництва. Багато хто з них перебуває у вільному доступі на ринку, оскільки вони мають невоєнне застосування — наприклад, у сфері цивільної електроніки та побутової техніки. Однак очевидною є низька надійність цих нових ракет. Це може бути пов’язане з поганою системною інтеграцією та поганим контролем якості кінцевого продукту. Є й підтверджені випадки присутності компонентів подвійного призначення у російській зброї.
Це не обов’язково погано — справа не тільки як комплектуючі, а й інтеграція цих деталей з елементами російського виробництва, як складання, заходи контролю якості тощо. Щодо дефіциту електронних компонентів, я думаю, що Китай був би єдиним значним джерелом для Росії. Іран, ймовірно, готовий продавати лише цілі системи, такі як Shahed 136. Однак ця країна сама залежить від іноземної електроніки.
Росія зараз не має промислових потужностей для виробництва високотехнологічної зброї, такої як крилаті ракети, такими темпами, як це необхідно. Посилення імпортних обмежень змусить Кремль шукати електронні компоненти в інших місцях. Навіть якщо Росія зможе отримати нові джерела мікросхем, можуть виникнути проблеми з інтеграцією та невідповідність між деталями та вихідним дизайном, що, ймовірно, призведе до зниження якості та надійності. Уся ця ситуація є досить несподіваною, оскільки досі вважалося, що російська радіоелектронна промисловість розвинулася безпосередньо з радянської радіоелектронної промисловості, яка була цілком самодостатньою.
Автор: Софія Преснякова; The Insider
Розвідка Британії про перестановки в армії РФ: суттєва зміна підходу до війни
Читайте більше новин по темі:
Распечатать