Навіщо олігарх та фігурант корупційних розслідувань Кропачов запускає телеканал із пропагандистами Медведчука?

Навіщо олігарх та фігурант корупційних розслідувань Кропачов запускає телеканал із пропагандистами Медведчука?
Навіщо олігарх та фігурант корупційних розслідувань Кропачов запускає телеканал із пропагандистами Медведчука?
Як стало відомо, 22 січня в Україні запускається новий телеканал Ukraine World News, керувати яким будуть люди з орбіти Медведчука. Власником каналу називають Віталія Кропачова, власника газового, вугільного та машинобудівного бізнесів.

У зв’язку з цим і на тлі позбавлення доступу до цифрового ефіру «Прямого», «Еспресо» та «5 каналу» виникає кілька неприємних питань, на які ніхто не дає відповіді.

Команда Ukraine World News офіційно заявляє, що жодного відношення до Віктора Медведчука не має, але водночас її склад говорить сам за себе. Технічний директор – Дмитро Скідан, який обіймав раніше аналогічну посаду на каналі «112 Україна»; генеральним продюсером нового каналу буде Ольга Грижева – колишній головний редактор NewsOne та шеф-редактор каналу ZIK.

За словами Дмитра Скідана, у роботі Ukraine World News прийматимуть і «інші вихідці» з каналу «112 Україна». Також відомо, що безпосередню участь у підготовці до роботи нового каналу бере компанія VisionHouse, яка раніше будувала "112", NewsOne, ZIK та "Наш".

На тлі цього дивною виглядає заява Скідана про те, що Ukraine World News не братиме участі в марафоні «Єдині новини», хоча саме відмова його транслювати була формальною причиною виключення з ефіру «Прямого», «Еспресо» та «5 каналу».

Ще більше питань викликає постать власника Ukraine World News Віталія Кропачова. Це бізнесмен з міста Торез (зараз Чистяково, розташований на окупованій частині Донецької області). Займався вугільним бізнесом і був близьким до екснардепа Ігоря Кононенка.

Кропачов більше відомий не як медіа-магнат, а як вугільний бізнесмен, який намагався відтіснити від видобутку вугілля Ріната Ахметова. У 2017 році почав співпрацювати з китайською машинобудівною компанією Sany Heavy Industries, яка виготовляє обладнання для видобутку вугілля. Разом вони виграли чимало тендерів державних шахт і вступили у конкуренцію з Corum Ріната Ахметова

З виграними тендерами пов’язано і найбільше скандалів, і кримінальна справа, яка отримала назву «вугільна справа Кропачова». Слідство встановило, що протягом 2016-2018 років група осіб організувала схему, внаслідок якої фактично встановила контроль за державними закупівлями трьох ДП: «Селідоввугілля», «Мирноградвугілля» та «Шахтоуправління Южнодонбаське №1».

У 69 закупівлях зазначених вугледобувних підприємств договору на постачання отримувала одна компанія – ТОВ «Доненергоекспорт». При цьому йшлося про постачання найбільш затребуваних позицій: паливно-мастильні матеріали, запасні частини до гірничо-шахтного обладнання, металовироби, кабельна продукція для шахт. Однак фактично ця компанія виконувала роль посередника, перепродуючи з націнкою товар, придбаний в учасників реального сектора. Ті, у свою чергу, через спеціально створені учасниками схеми перешкоди не мали реальних шансів напряму співпрацювати з держпідприємствами.

За даними слідства, технічними учасниками тендерів, у яких перемагало ТОВ «Доненергоекспорт», були компанії «Тріалтрейд» та «Універсал Інвест-Буд». Зазначені компанії пов’язані з бізнесменом Кропачовим. Детективи НАБУ встановили, що фірми «Доненергоекспорт» і «Тріалтрейд» використовували ту саму IP-адресу при поданні податкових декларацій. Більше того, частину отриманих від держпідприємств коштів було перераховано «Тріалтрейд» на рахунок компанії «ВБ Нерухомість», підписувачем якої є дочка Кропачова Юлія. Крім того, засновником «ВБ Нерухомість» є фірма самого бізнесмена «Укрдонінвест».

Протягом майже трьох років ці три державні підприємства, виконуючи вказівки організаторів схеми, закупили за завищеними цінами різноманітне обладнання, запасні, витратні матеріали та інші товари, іноді навіть без потреби на загальну суму майже 174,5 млн грн, незаконно переплативши понад 51,17 млн. грн.

Був у цій справі й російський слід. Під час обшуку в офісі Кропачова, що відбувався в січні 2018 року, було вилучено документи, з яких випливало, що в штаті «Доненергоекспорту» числяться лише три особи, а в «Тріалтрейді» – лише одна людина. В одному із судових рішень йдеться про те, що під час обшуків НАБУ вилучило речі, які належать до ще однієї донецької фірми – «Донвуглекон». Її власником, як і вищезгаданих фірм, є мешканець окупованого Донецька.

На тлі цього цікавою виглядає інформація про те, що Кропачов у 2014 році брав участь у створенні батальйону «Шахтарськ» разом із лідером «Радикальної партії» Олегом Ляшком, радником міністра внутрішніх справ Антоном Геращенком і на той час головою МВС Арсеном Аваковим.

Зі зміною влади в країні кримінальні справи проти Кропачова поступово зійшли нанівець, претензії було знято, а він сам почав цікавитися медіа-бізнесом. У 2019 році купив канал «Так TV» у співвласника Коледжу преси та телебачення Гліба Головченка. Цього ж року Кропачов намагався безуспішно реанімувати канал ТВі.

З початком повномасштабної війни Кропачов раптово зацікавився проросійськими каналами, які після провалу бліцкригу почали відчувати неабиякі проблеми. У 2022 році він купив ліцензію на цифрове мовлення 4 каналу, а також компанію «Ера продакшн». Незабаром після продажу ліцензії майно 4 каналу було заарештовано, а потім передано Держкіно, адже власник каналу Олексій Ковальов перейшов на бік Росії.

6 жовтня 2022 року Національна рада з телебачення та радіомовлення переоформила ліцензію 4 каналу, яку купив Кропачов, з брендом «Так TV».

З одного боку, це можна пояснити чистим бізнесом – Кропачов просто «підбирає те, що погано лежить», користуючись очевидними проблемами колишніх власників каналів. Але, з іншого боку, викликає подив кадрова політика – свою медіа-імперію Кропачов наповнює одіозними фігурами, які відверто обслуговували інтереси Росії на каналах, що належать Медведчуку та його оточенню.

Тобто можна вже зараз припустити, який контент транслюватиме Ukraine World News. Ще більше здивування викликають дії влади, яка за таких умов не лише видає ліцензію каналу Кропачова, а ще й заплющує очі на відмову транслювати Єдиний телемарафон. Нагадаємо ще раз – саме через відмову його транслювати було виключено з цифрового ефіру «Прямий», «Еспресо» та «5 канал», які аж ніяк не є проросійськими.

Провина цих каналів лише в тому, що вони належать до опозиційного до влади угруповання, тому постає питання – а на чому тоді з Банковою домовився Віталій Кропачов, якому дозволили відкрити канал, наповнений пропагандистами Медведчука?

Розвідка Британії про перестановки в армії РФ: суттєва зміна підходу до війни

Читайте більше новин по темі:


Распечатать