Розслідування справи директора порту «Южний» продовжили на 4 місяці
Про це редакція 368.media дізналася з ухвали ВАКС по ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК.
За версією слідства, Олійник проігнорував наказ Кабміну щодо обмеження зарплатні у коронавірусний період. З метою одержання заробітної плати в повному обсязі, він вступив у змову з в.о. заступником директора з правових та майнових питань Дмитром Кузьмішкіним та в.о. головного бухгалтера Володимиром Мандрой. Таким чином, Олійник забезпечив зайве нарахування зарплати за період з квітня по серпень 2020 року у сумі 1,82 млн гривень. Це призвело до заволодіння бюджетними коштами у сумі 1,49 млн гривень. Ці махінації спочатку підтвердили у поліції та Держаудитслужбі.
У листопаді детектив НАБУ заявив, що завершити досудове розслідування у строк неможливо у зв`язку з особливою складністю кримінального провадження, що визначається тривалим періодом вчинення кримінального правопорушення, кількістю підозрюваних, а також обсягом та специфікою процесуальних дій. Так, у кримінальному провадженні необхідно провести ряд слідчих та процесуальних дій, а саме: отримати висновок додаткової судово-економічної експертизи, призначеної 21 вересня; витребувати від ДП «МТП «Южний» окремі документи щодо нарахування та виплати заробітної плати, відповідно до переліку визначеного експертом при проведенні додаткової судово-економічної експертизи; допитати як свідків працівників порту та додатково допитати як свідків працівників централізованої бухгалтерії.
Провести раніше вказані процесуальні та слідчі дії не було можливості, оскільки про необхідність їх проведення стало відомо вже після повідомлення про підозру, зокрема після призначення додаткової судово-економічної експертизи та отримання клопотання експерта про надання окремих документів, а також після огляду речей та документів вилучених під час обшуку в ДП «МТП «Южний». Також, внаслідок введення в Україні воєнного стану значно ускладнено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, оскільки учасники провадження обмежені в пересуванні через запровадження комендантської години та оголошення повітряних тривог. Крім того, орган досудового розслідування значно віддалений від місця вчинення кримінального правопорушення, місця проживання підозрюваних та свідків у кримінальному провадженні, що впливає на можливість проводити досудове розслідування в стислі терміни.
Детектив стверджує, що завершення проведення процесуальних та слідчих дій необхідно продовжити досудове розслідування до чотирьох місяців.
При цьому сторона захисту та самі обвинувачені заперечували проти задоволення клопотання. Захисник заявив, що кримінальне провадження не підсудне Вищому антикорупційному суду за відповідною статтею за сумою збитків. Він заявив, що продовження строку досудового розслідування вважає штучним, оскільки всі слідчі дії проведені у 2021 році, а отримання висновку експерта, за результатами призначеної під час досудового розслідування експертизи, можливе і під час судового розгляду.
Підозрюваний пояснив, що питання, поставлені на вирішення експерту під час проведення додаткової судово-економічної експертизи, вже досліджені у акті ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «МТП Южний», проведеної Держаудислужбою. Водночас відсутні підстави для призначення додаткової експертизи, оскільки експерту не надано нових матеріалів, окрім тих, які досліджувалися під час первинної експертизи. Разом з цим, визначити розмір зайвого нарахування заробітної плати та сум єдиного соціального внеску, які підлягали сплаті до бюджету можливо шляхом витребування від ДП «МТП Южний» відповідних документів, а не шляхом призначення експертизи. Окрім цього, заробітна плата нараховувалася на картковий рахунок, готівкові кошти із банку не замовлялися. Тому, на його думку, орган досудового розслідування не довів факт того, що він умисно ухилявся від прибуття до каси підприємства для отримання заробітної плати у готівковій формі. Більше того, ДП «МТП Южний» кожного місяця надсилало на адресу Міністерства інфраструктури відомості щодо виплати заробітної плати відповідно до встановлених обмежень, у яких у тому числі зазначалося, що інша сума депонується до скасування таких обмежень.
21.09.2022 детектив виніс постанову про призначення додаткової судово-економічної експертизи, проведення якої доручив експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції. Постанова разом з матеріалами кримінального провадження 23.09.2022 направлені на адресу експертної установи. На вирішення експертів детектив поставив питання щодо підтвердження зайвого нарахування заробітної плати в.о. директора ДМ «МТП «Южний» за період квітень-серпень 2020 року та питання щодо нарахування, сплати портом сум єдиного соціального внеску, які підлягали сплаті до бюджету при нарахуванні та виплаті оплати праці Олійнику за цей період.
Отже, за результатами проведення цієї додаткової експертизи може бути встановлене документальне обґрунтування розміру матеріальної шкоди (збитків).
Підозрюваний Мандра у судовому засіданні стверджував, що відповіді на ці питання викладені в акті ревізії Держаудитслужби щодо зайвого нарахування в.о. директора ДМ «МТП «Южний» ОСОБА_3 заробітної плати, а тому необхідність проводити додаткові дослідження або дослідити додаткові матеріали, які не досліджені, відсутня.
Однак, як встановлено зі змісту постанови детектива від 21.09.2022 підставою для призначення додаткової експертизи стало у тому числі те, що в акті ревізії Південного офісу Держаудитслужби розмір єдиного внеску розрахований як загальна сума нарахованої заробітної плати за період помножена на ставку єдиного внеску. При цьому, не враховано максимальну суму для нарахування єдиного внеску. Тому, доводи підозрюваного не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.
Саме тому ВАКС вирішив продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження до чотирьох місяців, тобто до 1 січня 2023 року.
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області