Протиповітряна оборона України проти путінського ракетного терору
Мобілізація нарешті поповнила штати в бригадах до повного і все це величезне кабельне господарство, щогли, генератори, сотня машин обслуговується та керується, як замислювалося.
Це дозволяє швидко переїжджати на запасні позиції, більше відпочивати черговим змінам та загалом ефективніше працювати.
Зростає практичний досвід — Україною випустили понад 3500 крилатих, балістичних та ПРР ракет, ми перша країна в новітній історії, яка переживає такі бомбардування.
Тактика спроб прориву ППО, маршрути прольотів, як противник застосовує хибні цілі, ставить перешкоди, як масажує сили та засоби — все це активно вивчається і цьому шукається протидія.
Тільки США передали нам 4 оглядові 3D радари AN/MPQ-64 Sentinel, плюс були передачі від Австралії, а у них непогані РЛС повітряного контролю.
Все це пов’язано на розвідку союзників, яка може видавати нам такі ювелірні дані, як графік чергувань ворожих «очей», кількість літаків на конкретних аеродромах, час вильоту стратегічних бомбардувальників у зони стрільбових районів.
Разом з оцифруванням та постачанням тропосферного зв’язку; з АСУ між командними пунктами дивізіонів та вищими штабами; з мобільними групами озброєними ПЗРК; з тривогами, які у нас звучать ще тоді, коли супротивник висувається у стрільбові райони, ефективність нашої ППО не може не зростати.
Звідси до половини перехоплених крилатих ракет в останньому обстрілі генерації електроенергії 10-11 жовтня. Звідси 7 із 8 перехоплених «Калібрів» в одному нальоті у серпні. Звідси десятки збитих іранських та російських дронів.
При тому, що як такої протиракетної оборони ми не маємо — комплекси призначені для поразки середньовисотних і висотних швидкісних надзвукових цілей.
А по балістичних надзвукових і поршневих дронах, що летять на гранично малій висоті, все це чистої води імпровізація.
З іншого боку — кожна випущена ракета з «Бука» або С-300 кінцевий ресурс, ми їх не виробляємо, а лише обслуговували та могли виробляти КВПС (контрольно-випробувальна пересувна станція), та переспоряджати твердопаливні двигуни.
Багато в чому бажання росіян налякати ударами «Гераней» — це спроба замінити масовані удари радянськими та новими російськими ракетами, які не є нескінченними, на ті ж удари дешевими іранськими дронами-камікадзе.
Днями збили іранський дрон-камікадзе з хвостовим номером 430. Вони мають наскрізні, є вже ціла колекція хвостів з № порядковим 200 — так, що перси підкинули росіянам від чотирьох сотень таких “мопедів”.
Тактика очевидна — удари дронів-камікадзе по пунктах постійної дислокації, штабів, оглядових РЛС, котлів ТЕС та розподільних станцій. Щоб завдавати або прямої шкоди, або змушувати розряджатися ЗРК, вистрілювати запаси ракет.
Зараз по суті почалися перегони — чи зможуть росіяни підвести нас до вичерпання засобів доставки, раніше, ніж масово стануть на бойове чергування західні системи.
Але це, звичайно, буде ще не завтра і не за кілька місяців — СРСР, готуючись до війни з НАТО для трьох українських військових округів, зробили тисячі та тисячі ракет. Не те, щоб у нас їх безліміт, але ще присутні, навіть як для такої інтенсивної роботи, ударів супротивника по арсеналах, що спливають терміни зберігання.
Відповідь на спам дронами, природно, буде у великій кількості малої зенітної артилерії, децентралізації одиночних пускових ("Буків", "Торов", "Ос", "Тунгусок", "Містралей"), мобільних груп, візуальних постів раннього спостереження з оптикою та камерами, створення десятків хибних цілей.
Величезна насиченість ПЗРК і неможливість налагодити швидку координацію по лінії свій-чужий, у відповідь може призводити до дружнього вогню, особливо під час великих нальотів, коли йде робота з десятками цілей. Завжди так.
Вічний баланс між централізованістю з твердістю командування, збільшенням каналів комплексів над кожним районом оборони, об’єктове ППО навколо інфраструктури та позицій далекобійних систем — з ризиком отримати розкриту , касетну боєголовку або дрон-камікадзе.
Або децентралізація, засідки, мобільні групи, мала зенітна артилерія та ПЗРК у вільному пошуку — але з ризиком, що будуть уражені дружні літаки та гелікоптери. Та й збити, наприклад, реактивним перехоплювачем поршневий дрон, завдання нетривіальне.
Бо дуже різні швидкості, невелика сигнатура комерційного двигуна, корпус із пластиків і скловолокна, не так щоб ідеально захоплювався ракетою “повітря-повітря”, можна впасти у пікірування у спробі зрівняти швидкості, потрапити під засідку далекобійних систем росіян через лінію фронту.
Але, загалом, останній удар РФ показав, що незважаючи на збитки єдиної енергетичної мережі (кілька днів подачі електрики щогодини в Центральній Україні та часткового блекауту у Львові та Харкові), покласти українську генерацію як систему, росіяни не можуть.
Звісно, шкода завдається — казани на ТЕЦ або, наприклад, трансформаторні станції ремонтуються тижнями. Стане в нагоді обмежувати споживання, освітлення міст і комерційне — це нормальні реалії майже будь-якої війни чи енергетичної кризи.
Агресор імпровізує — б’є через повітряний простір Молдови, йде до стрільбових районів над Нижнім Новгородом, щоб не засікло НАТО над Каспієм. У першу добу було розстріляно до 84 ракет, наступної прилетіло в половину менше, ще через день російські окупанти вже повертаються до своїх стандартних одиничних пусків. 108 ракет за 10-11 жовтня.
Тому що запаси не нескінченні, а від того, що на складі є виріб із резерву для спеціальної бойової частини (того ж ядерного заряду, об’ємного вибуху чи проникаючої на велику глибину), коли тобі тут і зараз потрібний фугасний ефект проти масивних об’єктів ЖКГ, ні холодно, ні спекотно.
Тому пуски з коліс виробництва, тому доопрацьовані С-300 для стрілянини по землі, тому протикорабельні ракети для вогню по землі, тому закупівлі дронів за валюту та договори на побудову Ірану газопроводу за 40 млрд. доларів.
Під санкціями, з вузькими місцями у виробництві плат, движків, лопаток, військової хімії, не можна робити сотні пусків на добу — це росіянам говорилося багато місяців до війни, але вони лише махали «ядерним попелом» та реготали «Іскандерами».
У відповідь також горять трансформатори в Білгородській області, прильоти залізницею, казармами росгвардії із загиблими і пораненими. Багато в чому, звичайно, протидія ударам, це заслуга західної допомоги нарівні з тим, що ми активно ставили в дію 5В55Р на "Візарі" і модернізували своє ППО. Словацького дивізіону С-300 ПМУ та поставлених з ними експортних засобів доставки. Величезної щільності ПЗРК — 2500 Стінгерів, 2600 німецьких Стріл зі зберігання, сотень польських копій Голки тощо.
Повітряне командування України заявило, що 9 з 11 БПЛА Shahed-136 при атаці 10-11 жовтня були збиті завдяки польським системам, радянськими ракетами. Бо це не “Перуни”” “Громи” — Варшава має лише 2 дивізіони стародавніх С-125 та С-200.
Якщо вони нам відвантажили їх — честь Польщі та хвала. Поки йде переозброєння на "Патріоти", вони можливо поставили нам свої непогано модернізовані пускові Newa SC. Оцифровані, здатні працювати по лінії візування, а не лише за наведенням РЛС, на гусеничній базі, з потужними далекобійними ракетами. Плюс три десятки німецьких "Гепардів". Плюс британські Starstreak на БТР. Фінські модернізовані зенітні гармати з лазерними далекомірами.
Десь це дозволило ущільнити об’єктове ППО, десь розгорнути додаткові мобільні групи. І допомога лише наростатиме, причому тяжіння до більш важких ЗРК. Прямо зараз в Іспанії наші військові навчаються на батарею MIM-23K та Skyguard-Aspide. Перша система Iris-T передана Києву Берліном і стала на бойове чергування на півдні. США готує до передачі 2 з 8 систем NASAMS, а Британія засоби доставки до них. Вперше Франція поставить нам ППО Crotale.
Сподіваюся, російські пілоти армійської авіації і ВПС, які згоріли, будуть достатньою помстою за загиблих на вулицях наших міст.
Які рішення було ухвалено в кулуарах Рамштайну і, що конкретно відвантажать Україні, стане зрозуміло найближчими тижнями. У будь-якому випадку слова Марка Міллі, що обговорюється створення для ЗСУ багаторівневої системи ППО, однозначно виллються в конкретні дії.
Бо не можна 2022 року січ міста ракетами повітря-земля, за принципом куди потрапить там і буде штаб націоналістів, і не отримати за це реакцію заходу.
Тому що розбиті офіси, туристичні мости в Києві та загиблі пішоходи це така пряма аналогія з терактом Ковентрі, що у західного світу не залишилося більше жодних варіантів, хто в 21 столітті фашисти та агресор.
ЗРК будуть йти до нас не тому, що у Вашингтоні чи Лондоні так люблять Україну, а тому, що через мляву протидію агресії на ранньому етапі розгорілися обидві Світові війни. І ніхто на заході не хоче третього.
Автор: Кирило Данильченко ; SITE.ua
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області
Читайте більше новин по темі:
Распечатать