Тіньовий банкір України: як Володимир Стельмах контролює проблемні фінустанови

Тіньовий банкір України: як Володимир Стельмах контролює проблемні фінустанови
Тіньовий банкір України: як Володимир Стельмах контролює проблемні фінустанови
Екс-глава НБУ Володимир Стельмах через пов’язаних осіб отримував контроль за дрібними банками, користуючись впливом у Нацбанку.

Йдеться про «Укрінбанк», «АвтоКрАЗбанк» та банк «Столичний», які визнані банкрутами та стали фігурантами кримінальних справ.

Редакція 368.media детально розібралася у цій схемі.

Стельмаха запросив до Києва перший голова НБУ Володимир Матвієнко, який пішов зі свого дітища у березні 1992 року, але залишив там «свою людину». Матвієнко працевлаштував Стельмаха, щоб у майбутньому розраховувати на його допомогу – і, можливо, в цьому й полягала запорука подальшого успіху Матвієнка як банкіра (зокрема, засновника та власника «Промінвестбанку»).

1993 року головою банку поставили Віктора Ющенка, а ось його першим заступником став Стельмах. Тому під час шестирічного керівництва Ющенка чиновник став на чолі наглядової ради «Брокбізнесбанку» родини Буряків працювала ще у Донецькому відділенні радянського Держбанку, то він там близько познайомився з Валентиною Арбузовою – мамою Сергія Арбузова. Звідси добрі зв’язки сімейства Буряков з деякими «донецькими», і це ж було причинним їх дуже вигідним продажем свого «Брокбізнесбанку» (2013 року) олігарху Сергію Курченку. З 2001 по 2007 рік першим заступником голови правління працював Володимир Клименко – який у 2010 році став головою правління придбаного Стельмахом ПАТ «Укрінбанк», про що ми вже писали.

Вже восени 2008 року Стемальх разом із новим головою Нацбанку Петром Порошенком знали, що багато банків, здебільшого кептивні, загрузли у проблемних кредитах, виданих власним чи підставним фірмам. Фактично Стельмах був у курсі грандіозної афери, в якій вирішили взяти участь багато власників банків. Але замість того, щоб попередити банківський крах, що насувається, він дозволив йому відбутися. А потім тріумвірат Стельмах-Порошенко-Пинзеник почав щедро роздавати проблемним банкам величезне рефінансування — загалом 77 млрд. гривень, які ніхто так і не повернув. У березні 2015 року про це заявила Валерія Гонтарєва, намагаючись перекласти провину за розбазарювання багатомільярдних коштів на попередників. Нібито видача рефінансування здійснювалася за «відкати», які становили від 10 до 20% від суми.

Тоді НБУ виділив 5,3 млрд гривень рефінансування та стабілізаційного кредиту «Промінвестбанку» (Матвієнко), майже 2,9 млрд гривень для «Брокбізнесбанку» (Буряки), понад 2 млрд гривень ПУМБ (Ахметов), 7 млрд «Привату», близько 5 млрд гривень банку «Фінанси та кредит» (Костянтин Жеваго), понад 1 млрд гривень банку «Київ» (родина Марченка). Але найяскравішим прикладом штучно створеної банківської кризи та розкрадання величезних сум через рефінансування була історія банку «Надра». Контроль над яким у 2008 році здійснювали брати Сегалі, Сергій Лагур та його керуючий Ігор Гіленко. Тоді банк «Надра» отримав від НБУ 7,1 млрд. гривень рефінансування! На цьому скандали навколо «Надра» не закінчилися: коли стало відомо, що банк набуває олігарх Дмитро Фірташ, з’ясувалися деякі подробиці зв’язків між Володимиром Стельмахом, Дмитром Фірташем та компанією «РосУкрЕнерго», з’явилася інформація про австрійську нерухомість Стельмаха та його тамтешні ділові зустрічі. А також було дано натяк на можливий зв’язок між Стельмахом та міжнародним мафіозі Семеном Могилевичем (усі власники «Надра» виявлялися його людьми). у грудні 2010 року Верховна Рада таки відправила Стельмаха у відставку «у зв’язку з досягненням пенсійного віку» (якого він досяг ще 2004-го). Щоб не засмучувати старого, Віктор Янукович навіть призначив його своїм радником: спочатку штатним, потім позаштатним. Герасименко – дуже колоритна особистість, до речі, також із «сумських». З 1984 року працював у КДБ (потім у СБУ), у червні 2007-го став начальником слідчого управління СБУ. Про його корумпованість ходили численні історії: він крав і продавав речові докази та заарештовану контрабанду, відкривав і закривав на замовлення кримінальні справи, а «погорів» на крадіжці документів про контрабанду дорогих іномарок, до якої був причетний Іван Балога – чий брат Віктор Балога тоді став тоді главою президентського секретаріату. Після цього Герасименка із СБУ звільнили і його незабаром підібрали Стельмах та Клименко.

«Укрінбанк» — дітище колишнього голови Нацбанку Володимира Стельмаха та заступника голови СБУ Миколи Герасименка. Тоді ЗМІ писали, що банк завжди був «пральною» регіоналів, зокрема луганської групи. Голова правління Володимир Клименко був і є у «золотих» з Єфремовим, Тихоновим, Демішканом, Чечетовим, Ілляшовим, Лукашем та іншими незаконослухняними громадянами. Клименко спільно з Демішканом протягом багатьох років провертав масштабну аферу з «Укравтодором», якому, виявляється, 100% бітуму, який використовується по всій Україні, продавала фірма під назвою «Бюро Ейнштейна». На найвищому рівні «дах» «Укрінбанку» входив до сфери впливу родини Віктора Пшонки, вірного «прокуратора» родини Януковичів. Цей банк, ймовірно, брав найактивнішу участь у відмиванні грошей високопоставлених членів Партії регіонів.

Як відбувалося захоплення банку. Постанову НБУ №273 та законопроект №0884, які передбачають серйозне збільшення вимог до регулятивного існуючих банків та статутного капіталу — новостворених банків, лобіював саме Стельмах. Внаслідок цих змін фінансовий ринок мають залишити близько 30-40 невеликих банків. І людина з грошима, яка розуміє в банках і має зв’язки в НБУ, зможе зробити низку вигідних покупок. Акціонерами «Укрінбанку» були Сергій Кривошея (37,72%) та Сергій Рись (37,72%). У 2007 році вони домовилися про продаж свого банку ізраїльському Bank Hapoalim Group за 125 млн євро, проте криза засмутила ці плани. Українським банкірам знадобився кредит рефінансування, однією з умов отримання грошей, які були потрібні на повернення депозитів, взятих під гарантії власників банку, став продаж ними контрольного пакету акцій фінустанови. Після отримання рефінансування НБУ у розмірі 500 млн. гривень склад акціонерів фінустанови змінився. Потім 11% акцій банку пішли до іноземних інвесторів, серед яких - State Street Bank and Trast Company (США, 6,05%), UniCredit Bank AG (Німеччина, 2,84%), The Bank of New York Mellon (Бельгія, 1,2%). Крім того, до складу акціонерів банку входили Володимир Клименко (9%), Юрій Кулачек (9,1%), Олександр Сорочинський (9,1%) та Олексій Морозов (9,1%).

Інтереси колишнього голови НБУ у фінустанові репрезентує топ-менеджер Володимир Клименко. Свого часу Стельмах лобіював його призначення головою наглядової ради «АвтоКрАЗбанку» та тимчасовим адміністратором банку «БІГ Енергія». Намагалися приєднати сумський банк «Столичний» Євгена Антипенка та Сергія Ткаченка. Як і «Укрінбанку», цим фінустановам у період з 2008 по 2009 роки було надано короткострокові кредити від НБУ, отримані шляхом рефінансування. «АвтоКрАЗбанку» надали понад 40 млн. гривень, а «Столичному» — близько 36 млн. гривень. Стельмах планував об’єднати фінустанови в одну з активами близько 3 млрд. гривень і власним капіталом у розмірі 430 млн. гривень. Далі планували private placement — приватне розміщення акцій об’єднаного банку для залучення іноземних акціонерів, хоча стоятиму за ними цілком конкретні люди. Просто так буде легше приховати реальних власників банку та пояснити, чому банк так легко залучає депозити нерезидентів.

На чолі «Укрінбанку» дует Клименко-Герасименко освоїли кілька способів не зовсім законного збагачення: рейдерські захоплення підприємств, які взяли в банку кредити (ТОВ «Біла акація», «Вініфуд», кілька ТРЦ), неповернення виділеного Нацбанком рефінансування (понад 700 млн. гривень) у 2014-2015), банальний "кидок" своїх вкладників, і навіть "розлучення на бабки" інших банків (наприклад, "Фідобанк").

368.media

Ситуация в Северодонецке меняется каждый час, город ровняют с землей, – глава ВГА

Читайте більше новин по темі:


Распечатать