Жителі міста-героя Гостомель просять Зеленського про заміну військового керівництва

Жителі міста-героя Гостомель просять Зеленського про заміну військового керівництва
Жителі міста-героя Гостомель просять Зеленського про заміну військового керівництва
У Гостомелі - політична криза. Мешканці міста-героя звернулися до Зеленського з проханням звільнити військового керманича Тараса Думенка. Йому закидають нехлюйство і відсутність бажання чистити місто від наслідків окупації. Натомість сам гостомельський керманич закиди у свій бік спростовує і заявляє: гра в політику для нього зараз не на часі. 

 Як дізналася , 8 травня у Гостомелі відбулися громадські збори. Причиною для зібрання стало невдоволення мешканців громади щодо діяльності Гостомельської військової адміністрації в умовах воєнного часу. 

Накипіло

Як інформував голова ГО "Європейське суспільство" Богдана Корчинського, жителі мали намір висловити недовіру місцевій владі, яка не виконує свої обов’язки щодо благоустрою території після деокупації російських військ.

"Мешканці громади стверджують, що селище завалене сміттям, спаленою ворожою технікою, зруйнованими будівлями, в той час, як влада цього не помічає та займається "своїми справами". Гостомельська громада хоче скористатися правами, що передбачені 5 статтею Конституції, в якій визначено, що єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо…", - йдеться у повідомленні. 

 У свою чергу у місцевих групах жителі Гостомеля, як доказ, публікують численні світлини із зруйнованою технікою та сміттям. 

 qkhiqxdiddkikxzrz

Як раніше повідомляла , після трагічної загибелі очільника громади Юрія Прилипка, 21 березня Президент України вирішує створити в Гостомелі військову адміністрацію (розпорядження №33/2022-рп). 

Посаду начальника Гостомельської СВА обіймає член виконавчого комітету селищної ради Тарас Думенко. 

Наразі новий керманич при владі майже два місяці, та критика у бік його діяльності не припиняється. Нещодавно його ім‘я пролунало у черговому гучному скандалі довколо вирубки майже 600 зелених насаджень у парку "Щасливий". Зокрема у соцмережах місцеві мешканці звинувачували голову військової адміністрації у свавіллі, адже робітники, наголошують, вирубували абсолютно здорові дерева і не могли надати жодних документів, посилаючись лише на пряму вказівку керівництва. 

"Місцеві жителі викликали поліцію, після чого приїхав і сам Думенко. Документів на вирубку віне не надав. Місцевим заявив, що він голова ВЦА і може приймати будь-які рішення. За його словами, зрізати сосни в парку треба для оборони селища", - йдеться у дописі. 
Факт знищення 600-та дерев у Гостомелі зафіксували й екоінспектори Державної екологічної інспекції Столичного округу. 

На своєму ж Телеграм-каналі, Тарас Думенко повідомляв, що у парку "Щасливий" було вилучено саме аварійні дерева, які суттєво постраждали від обстрілів і могли нести загрозу падіння на мешканців. 

"Вся вилучена деревина йде на побудову оборонних рубежів у нашій громаді. Зруйновані дерева продовжують боронити громаду таким чином. На місці вилучених дерев пропоную згодом створити Алею пам‘яті тих, хто загинув, обороняючи нашу громаду. Герої не вмирають!", - пише він.

Говорили-балакали

Зауважено, що ініціаторами громадських зборів стали місцеві жителі Георгій Сахненко та В’ячеслав Бородін. Зокрема у своєму виступі Сахненко, наголосив, мешканців обурює те, що за час призначення Думенка на посаду вони лише спостерігають бездіяльність місцевої влади, а сам очільник на питання, коли влада почне працювати, годує місцевих постійними відмовками щодо відсутності необхідних документів, чи тим, що всі ці питання не на часі, адже в країні ще досі триває війна.

"І як тільки громада почала обурюватися, розпочалися незначні зрушення. Особливо кричуща ситуація, наприклад, у військовому містечку по вулиці Проскурівська. Там коїться жах. Люди просто плачуть, адже вони одними із перших зазнали удару від навали, яка прийшла на нашу землю, а зараз залишаються на задвірках. По-друге, кричуща ситуація і в Горенці. Світла немає - люди фактично кинуті напризволяще разом зі своїми проблемами [...] Нещодавно була кричуща ситуація із парком "Щасливий", в якому дерева вирізали непоодиноко, а цілою плантацією. Всім нам відомо, що, зазвичай, після таких вирубок на цих місцях виростає будівля чи заклад", - розповів Сахненко. 

 До участі у зборах долучився ексдепутат ВРУ, а нині Радник Командувача Сил ТрО ЗСУ Віталій Купрій. Він пообіцяв надати юридичний супровід у вирішенні проблем селища. А особливо щодо обстеження пошкодженого житла, яке зазнало руйнації внаслідок бойових дій та надання щодо цього компенсацій. Зокрема вже направлено відповідне звернення до голови Київської ОВА. Висловився він і щодо сумнівного політичного минулого Думенка. Є в нього і питання до керівництва щодо проведення оборонної діяльності та розмінування території. Скаржився він і на відсутність належної комунікації з народом.

"Він перебуває на лаві підсудних за напад на співробітника правоохоронних органів за ч. 2 ст 345 ККУ і може одержати до п’яти років ув’язнення. З 2014 року він пробивається по базам забороненої політичної партії "Русский блок". Це - сепаратіст. Ухиляється від сплати податків декілька років. По базам є це - 72 тисячі податкового боргу. Як така людина взагалі потрапила до влади? [...] Згідно до закону про правовий режим воєнного стану, начальник військової адміністрації мав би або із військових залучити собі підлеглих, помічників через погодження з Генеральним штабом, або укладати трудовий договір з іншими сторонами. І наскільки зрозуміло - їх немає. 40 днів людина нікого не оформлювала до штату [...] Не можна прикриватися війною, треба діяти прозоро", - розповів Купрій. 

За словами мешканців, їм не звітують, ні про графік підключення до комунальних мереж і що мешканці за власні кошти відновлювали освітлення, не звітували перед громадою і щодо розподілу та витрачання бюджетних коштів. 

Скарга

За результатами зборів, місцеві жителі висловили недовіру начальнику Гостомельської СВА і окреслили підозру, що у призначенні Думенка є корупційна складова. Загалом вони висунули свою кандидатуру на його заміну.

Зауважено, що відповідне звернення підтримало більше ста мешканців. "Рішенням присутніх було вирішено про подання колективної скарги до Президента України, головнокомандуючого ЗСУ, начальника Київської обласної військової адміністрації про відсторонення Думенка Тараса та рекомендація про призначення капітана юстиції Купрія Віталія", - зауважив на своїй сторінці у Facebook Сахненко по результатам зібрання.

Включає скарга і звернення до правоохоронних органів з питань порушення Тарасом Думенком чинного законодавства. А саме зловживання владою при знесені здорових живих дерев у парку "Щасливий" та службову недбалість при невиконанні повноважень "Про правовий режим воєнного стану". Крім обурення щодо того, що Гостомель вкрай повільно повертається до свого нормального стану, відсутнє світло та водопостачання, а такі населені пункти Мощун, Горенка, Озера взагалі забуті, на їхню думку, Думенко досі "не зібрав із громадян заявки на отримання від держави компенсації за втрачене житло, не подав відповідну інформацію у Київську обласну військову адміністрацію для залучення державних коштів, які у розмірі близько 500 мільйонів гривень виділені для подолання наслідків російської агресії".

Позиція влади

У свою чергу у коментарі  начальник Гостомельської селищної військової адміністрації Тарас Думенко висловив своє бачення ситуації та відповів на хвилюючі питання мешканців щодо відбудови громади. 

"Дійсно було зібрання, на якому було присутньо близько 50 осіб. Ми пам’ятаємо, що у нас демократично суспільство і люди мають право на зібрання, це - їхнє право. Моя думка - піднімалося суто політичне питання, а в мене не політична посада. І вважаю, що люди, які щиро люблять Гостомель і хочуть допомогти, мають для цього всі можливості. Тричі на тиждень (вівторок, четвер та субота з виїздом на місця) я проводжу громадські прийоми, на яких можна поспілкуватися та долучитися до відновлення Гостомеля. Разом та спільно. Треба не збирати підписи та кричати, гратися в політику, а брати і працювати. Цієї суботи виїзний прийом був в Мощуні, наступної - село Озера, далі - Горенка. Діяльність військової адміністрації відкрито висвітлюється в Facebook, в Телеграм-каналі", - розповів Тарас Думенко. 

 Стосовно скарг щодо вивезення сміття, то він розповів, що нині силами громади вже вивезено понад 2,5 тис. куб.м сміття. З них 600 куб.м - це тверді побутові відходи, 1800 - будівельне сміття. 

 "Наразі в громаді, за нашими даними, зруйновано понад 1800 будинків. Тобто ті, які підлягають капітальному ремонту, реконструкції або знесенню. Й об’єми руйнувань, відповідно, дуже масштабні. Звичайно, нам би всім хотілося повернутися до мирного життя швидше... Проте комісія з обстеження зруйнованого майна працює, враховуючи, що є певний кадровий голод, то вона була сформована із активних мешканців громади. Зараз обстеження продовжуються. Крім того, ми всі разом чекаємо прийняття ВРУ законопроєкту № 7198 (про компенсацію за пошкодження об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій рф - ред. ), який зрештою встановить порядок відшкодування збитків. Додам, що офіційне роз’яснення Мінрегіонбуду стосовно комісій і порядку її дій було одержано лише в середу (11 травня - ред. ). Ми багато проробили і без комісії. Наприклад, за допомогою однієї з Програм розвитку ООН була зроблена оцінка руйнувань завдяки супутниковим знімкам. Проведена ортофотозйомка населених пунктів. За її результатами відбувається маркування тих об’єктів, які частково чи повністю зруйновані. Процедура тривала: коли є наслідки, що перевищують можливості, які неможливо усунути поточним ремонтом, то потрібно робити технічний опис, візуально інструментальне обстеження із залученням профільних фахівців чи організацій із інженерами-будівельниками першої категорії", - коментує він. 

За його словами, досить активно відновлюється в громаді й електропостачання і Гостомельська - перша громада, яка відновила повноцінне трифазне живлення не за резервною, а за основною схемою підключення.

"ДТЕК відновив електропостачання дуже оперативно. Щоб розуміти масштаби руйнувань, а їх було зруйновано понад половину, то всього за місяць зі 147 км кабельної лінії 0,4 кВ, яка з’єднує будинки та розподіляє напругу, ДТЕК замінив понад 80 км. Зараз залишаються точкові проблеми, тупикові гілки. До кінця тижня плануємо відновити електропостачання до села Мощун. З-поміж решти громад, також було відновлено в одних із перших і газопостачання - ми з газом вже чотири тижні. І, навіть, в Мощуні 136 абонентів мають доступ до газу. Горенка, Озера, Мощун - щотижня особисто інспектую всі села, там понад місяць працюють наші гуманітарні штаби, де мешканці можуть одержати гуманітарну допомогу. Відновлена робота мобільних амбулаторій, проводиться благоустрій територій. Наприклад, працівники ЖКГ перекривають дах клубу, де розміщено наш гуманітарний штаб і який був зруйнований російськими військами", - говорить він. 

Щодо вивезення спаленої ворогом техніки та автомобілів, то як зауважив Думенко, автомобілі прибиралися, але з тих доріг, які належать громаді і які заважали проїзду, а також ті, що були повністю зруйновані. Було визначено два пункти збереження подібних автівок. Повністю зруйновані - на вул. Остромирській, інші зберігаються по вулиці Святопокровська. 

"Це людське майно, і тому понівечені автівки зберігаються на поліцейському штрафмайданчику і власники із техпаспортами можуть прийти і забрати свій автомобіль. Ті автомобілі, які були припарковані в дворах та розстріляні, навколо них прибрано. Це чуже майно і ті мешканці, які повертатимуться до власної оселі, напевно, бажають побачити свою авто на тому місці, де воно було залишене", - додав начальник Гостомельської СВА. 

Точка зору


На превеликий жаль, все, що висвітлюється в інтернеті та соцмережах, це - правда. Трохи проводився благоустрій території, вивезли незначну частину спалених машин. Проте, наприклад, станом на зараз, я перебуваю у Гостомелі, і тут купи сміття, навіть, побутове не вивозиться. Достатньо просто заїхати і проїхатися територією і все видно по факту. Щодо кандидатури Купрія на місце начальника військової адміністрації, то він не місцевий житель, мешканець Ірпеня, і туди він балотувався на пост мера. Оцінку його діяльності дати не можу, разом із ним не працював. Щодо факту вирубки дерев у парку, то на місце приїздила поліція і все зафіксувала. Я підтримую мешканців у тому, щоб військова влада почала працювати. З огляду на те, як йде інформування, то, наприклад, в Бучі та Ірпені все висвітлюється. Про Гостомель же, яке є першим місто-героєм в Україні, зараз ніхто не чує і нічого про нього не знає. В інтернеті було висвітлено про створення комісії щодо обстеження пошкодженого нерухомого майна, але ті люди, кого начальник військової адміністрації в неї включив, навіть, не знали про те, що вони входять до її складу. До складу входили не професійно підготовлені люди, з відповідними сертифікатами та навчанням, а місцеві активісти. Й останні обурювалися, навіщо їх включали, адже вони не мають відповідної фахової підготовки. Щодо діяльності ради, то згідно до чинного законодавства, сесії не проводяться на час запровадження військової адміністрації. Тож депутати наразі працюють, як волонтери, допомагаючи населенню таким чином. 

 

По сміттю, наприклад, то компанія ТОВ "Крамар Еко" відмовляється виконувати свої обов’язки і вивозити сміття. У понеділок зранку має відбутися нарада з іншими компаніями, які б змогли би зайнятися цим питанням, і мешканці наразі збирають підписи, планують подавати колективний позов до суду з тим, щоб розірвати заключений договір з "Крамар Еко". У громаді проводиться благоустрій території, дякуючи Київській міській раді, волонтерам, до цього процесу долучилася і наша громада - всі бажаючі. Всіма процесами на території займалася військова адміністрація, але чи на часі зараз зміна влади, то думаю, ні. Якщо є якісь недоліки в роботі, то краще звернутися до керівництва і допомогти виправити ситуацію. Загалом участь у цих громадських зборах брало небагато жителів. Хто задоволений роботою адміністрації, хто - незадоволений. Була створена комісія з обстеження зруйнованих будівель, вона працює і в ній задіяна ж та громада, яка і проводила ці збори. Тобто і в цьому плані роботи теж проводяться. 

 Хто є хто 

Згідно із даними на сайті громади, Тарас Думенко входить до складу виконавчого комітету Гостомельської селищної ради. Є партнером консалтингової компанії Dilai Invest та менеджером з розвитку бізнесу ISE group. Думенко – 1989 року народження, родом з Луцька, нині мешкає у Києві. Лунали на зборах, навіть, припущення, що призначення Думенка на посаду не обійшлося без взятки та зв‘язків із Ростиславом Скуратівським (вихідцем з Бородянки), який працював радником у тестя – загинувшого мера Гостомеля Прилипка. Для більшості місцевих Скуратівський відомий як "діамантовий зять Гостомеля". Таке прізвисько серед місцевих він одержав через опубліковану у 2020 році декларацію доньки Юрія Прилипка, Надії Скуратівської. Як депутат селищної ради вона задекларувала коштовностей і дорогоцінного каміння у свого чоловіка на суму 1,2 мільйони гривень. А ще 14 мільйонів гривень та 80 тисяч доларів готівкою, дорогі автівки. Відомо, що Скурятівський свого часу був спійманий і на хабарі в 300 тис. доларів та оборудок із незаконною передачею землі.

У 2020 році, як раніше повідомляла , Віталій Купрій балотувався у мери Ірпеня від ВО “Батьківщина”, йшов же як безпартійний. Варто зауважити, що його кандидатуру на пост мера Ірпеня розглядали і від "Слуг народу". Про це було повідомлено місцевих активістів і депутатів, але подання так і не відбулося. Напевно, не склалося, і згодом сам Купрій спростував свою причетність до справ "слуг", хоч і не приховував, що міг би значно підсилити партію в регіоні. 

Народився 20 серпня 1973 року у Кам’янську Дніпропетровської області. У 2013 році закінчив магістратуру Міжрегіональної академії управління персоналом за спеціальністю “Правознавство”. Із 2016 по 2018 рік проходив навчання в аспірантурі Інституту законодавства Верховної Ради України за спеціальністю “Конституційне право”.

Народний депутат України 8-го скликання по виборчому округу №29 (Дніпропетровський та Петриківський райони Дніпропетровщини) від БПП "Солідарність". З 2015 року не належить до жодної з фракцій (вийшов з фракції БПП). Був заступником голови Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Голова Правління ГО “Всеукраїнське об’єднання правників “Маємо Право!”. У 2019 році балотувався на посаду Президента України як безпартійний самовисуванець.

За даними “Чесно”, був радником голови Дніпропетровської ОДА та міністра екології з боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Займався підприємницькою діяльністю (торгівлею одягом, оргтехнікою, відеоапаратурою, пізніше – у сфері нерухомості та зовнішньої реклами). У травні 2018 року Купрій заявив, що готовий взяти на поруки Надію Савченко, яку звинувачують у підготовці терористичного акту, змові з метою насильницького повалення конституційного ладу, підготовці до посягання на життя державних діячів.

У вересні 2018 року НАБУ відкрило проти Купрія кримінальну справу за хабарництво. Сайт “Доступ” зібрав повну колекцію скандалів за участю кандидата. Портал “Слово і діло” оцінив рівень його відповідальності, екснардеп виконав 45% своїх обіцянок. Неодноразово ЗМІ пов’язували Купрія із олігархом Коломойським. Як аргументи 24 та OBOZREVATEL.UA наводили той факт, що після звільнення Ігоря Коломойського з поста Дніпропетровської ОДА в березні 2015 року, Купрій вийшов із БПП та почав активно критикувати Президента Порошенка, якого звинувачував у “дестабілізації влади в Дніпропетровській області”.

Нагадаємо, що на деокуповану Київщину потроху повертається політичне життя. Лідери партій масовано піаряться на допомозі нужденним, обласна рада б’ється за існування, а в адміністрації регіону представники нової військової і старої цивільної влади намагаються намацати формулу співжиття. Вже на цьому тижні обласний колегіальний орган планує зібратися на сесію. Її проведення має убезпечити облраду від розмов про гіпотетичний розпуск. На порядку денному 23 питання і образа частини депутатського корпусу на те, що їхню чинну спікерку виселив із кабінету звільнений голова КОДА.

КиївВлада

Поразительные изменения: Россия больше не хочет войны

Читайте більше новин по темі:


Распечатать