Помер легендарний композитор Ігор Поклад

Про втрату повідомила його дружина Світлана Поклад у Facebook, залишивши коротке, але щемливе повідомлення: "От і все... Любила, люблю і любитиму завжди... Помоліться за Ігоря Дмитровича, будь ласка. За його безсмертну душу".
Ігор Поклад пішов із життя після кількох непростих років, зокрема – після пережитої окупації Ворзеля, де його будинок було розграбовано, знищено та навіть заміновано російськими військами. Попри це, композитор продовжував жити й творити, а у 2024 році у видавництві "АДЕФ-Україна" вийшли його мемуари під назвою "По той бік рояля", де описано не лише його творчу біографію, а й події війни, що глибоко його змінили.
Дитинство, що починалося далеко від України
Народився Ігор Поклад у місті Бішкек (тоді – Фрунзе, Киргизька РСР). Його мати завжди підтримувала музичні захоплення сина. Після закінчення Другої світової війни родина переїхала до України. Поклад закінчив музичну школу по класу фортепіано, а вже у 1957 році – з відзнакою завершив навчання.
Згодом вступив до Київського музичного училища ім. Глієра, а пізніше – до Київської державної консерваторії. Працював концертмейстером, робив перші творчі кроки, і вже під час навчання разом із Борисом Олійником створив пісню "Пісня не заблукає", яка відкрила йому шлях у професійне мистецтво.
Перший великий успіх до Поклада прийшов із піснею "Зелен-клен". Потім з’явилися хіти "Наречена", "Чарівна скрипка", "Тиха вода", "Кохана" та "Ой, летіли дикі гуси", які стали класикою української естради.
Ігор Поклад створив понад 150 пісень, музику до десятків кінофільмів, мультфільмів, театральних вистав і мюзиклів. Він був художнім керівником ВІА "Мрія", писав музику до таких культових мультфільмів, як "Як козаки...", "Енеїда", "Москаль-чарівник", "Запорожець за Дунаєм".
Йому належать також музичні постановки, зокрема "Конотопська відьма", та продовження "Весілля у Малинівці". До речі, композитор жалкував, що відмовився писати музику до фільму "У бій ідуть тільки "старики", називаючи це найбільшою помилкою життя.
Окупований Ворзель: піаніно, заміноване для вбивства
Під час повномасштабного вторгнення Росії композитор зі своєю родиною опинився у Ворзелі, за 7–8 кілометрів від Гостомеля. На перших етапах Світлана Поклад була переконана, що загроза обійде їхній будинок стороною. Але вже в лютому 2022 року на вулицях з’явилися танки, а мости до Києва були підірвані.
У Покладів не було ані бензину для авто, ані можливості вивезти домашніх тварин. Родина жила у підвалі без світла, води й тепла. На евакуацію вони сподівались, але дочекались лише 11 березня – тоді їх врятувала група з Головного управління розвідки України. Однією з рятівниць була волонтерка й колишня полонянка Гайде Різаєва.
Після втечі Покладів із селища окупанти зайшли у будинок. Вони не просто знищили житло та обікрали його – вони замінували кабінет композитора.
До Ворзеля родина повернулася у липні 2022 року. Житло було сильно пошкоджене, тож почали з відновлення будинку та саду. Саме тоді дружина композитора почала писати мемуари – "По той бік рояля" – книгу про творчість, життя, друзів, втрати і війни.
Нагороди та визнання
Ігор Поклад – один із найтитулованіших діячів культури України:
1986 – Шевченківська премія за музику до документальних фільмів1997 – звання народного артиста України2011 – орден "За заслуги" II ступеня2017 – орден князя Ярослава Мудрого V ступеня2021 – звання Героя України2024 – відзнака "Національна легенда України"