“Київавтодор” витрачає мільйони не перепис кошторисів

“Київавтодор” витрачає мільйони не перепис кошторисів
“Київавтодор” витрачає мільйони не перепис кошторисів
Ремонту кожної столичної дороги передує масштабна підготовка у вигляді розробки проєктно-кошторисної документації, яка влітає в добрячу копійку, однак далеко не всі ремонти розпочинають в заплановані строки.

Про це пише КиївВлада.

Відтак ці документи втрачають актуальність і їх постійно доводиться оновлювати далеко не безкоштовно. Тільки за останні три роки столична КК “Київавтодор” спрямувала на коригування вже готових проєктів та кошторисів понад 27 млн гривень. Ця цифра збільшуватиметься і надалі, оскільки багато ремонтів  з різних причин затягується, а по деяким обʼєктам роботи починати навіть не збираються, чого столична влада іноді навіть не приховує.

Як стало відомо з даних публічного модуля аналітики BI.Prozorro, з часу запуску електронної системи публічних закупівель у 2016 році, Комунальна корпорація (КК) “Київавтодор” (*) уклала 26 договорів на коригування проєктно-кошторисної документації для ремонтів столичних доріг та шляхопроводів. Загальна ціна цих договорів склала 48,25 млн гривень.

Здавалося б, розробка та коригування проєктів та кошторисів є поточними та звичними завданнями транспортного комунального підприємства, адже через шалений трафік столиці її дороги постійно потребують ремонтів. Однак, як можна побачити, деякі проєкти коригують по кілька разів ще до початку самого капремонту, на що витрачаються мільйони бюджетних гривень. Крім цього, по другому колу оновлюють документацію щодо доріг, які, за оцінками активістів, взагалі не потребують капітальних робіт. 

Особливо разюче такі випадки виглядають під час великої війни, коли, здавалося б, є речі важливіші. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну “Київавтодор” уклав 11 угод на коригування проєктно-кошторисної документації. Сумарно ці договори “потягнули” на 27,51 млн гривень – це більше половини вартості усіх таких замовлень за останні майже 9 років.

2024

Шість з цих договорів були укладені протягом 2024 року. Останній був підписаний наприкінці минулого року та передбачав коригування за 1,91 млн гривень проєктно-кошторисної документації капремонту шляхопроводу на перетині вулиць Лугової та Богатирської на столичній Оболоні. Договір без конкурсу підписали з ТОВ “Інновейшн Проджект Груп”, яке повинно впоратися з поставленими угодою завданнями до кінця березня поточного року.

Цю компанію обрали невипадково, адже саме вона за 4,87 млн гривень розробляла першу версію проєкту та кошторису вказаного капремонту, які “Київавтодор” замовив напередодні “повномасштабки” – 21 лютого 2022 року. Однак це ще не всі видатки на документацію для цього шляхопроводу: у вересні 2023 року корпорація оформила ще один контракт ціною 1,27 млн гривень на “додаткові роботи з розробки проєктно-кошторисної документації”, підрядника не змінювали.

Ремонт шляхопроводу на перетині вулиць Лугової та Богатирської розпочався у липні минулого року. Необхідність таких робіт під час великої війни у столичній адміністрації пояснювали тим, що цей шляхопровід капітально не ремонтували з часу введення в експлуатацію майже 40 років тому. Роботи тривають.

Наступний договір на коригування проєктно-кошторисної документації (ціна – 2,82 млн гривень) стосується капремонту ділянки Київського півкільця від Жулянського шляхопроводу до повороту у місто Вишневе. Підряд дістався ТОВ “Інститут проектування інфраструктури транспорту”, в якого 2021 року корпорація замовляла початковий проєкт за немалих 11,6 млн гривень.

Після розробки необхідних документів були дві спроби “Київавтодору” замовити сам капремонт, але безуспішно. Час спливав, ціни змінювалися і через два роки після замовлення першого проєкту та кошторису їх довелося коригувати, на що пішло ще 2 млн гривень. В серпні 2023 року був укладений договір на сам капремонт ділянки Київського півкільця (протяжність близько 2,7 кілометрів) ціною 969,72 млн гривень, який став одним із найдорожчих договорів 2023 року. Терміном виконання капремонту вказаний кінець липня 2025 року.

Одразу три “коригувальні” договори було підписано в один день – 28 серпня минулого року. Передбачають вони оновлення проєктно-кошторисної документації капремонтів просп. Володимира Івасюка за 3,1 млн гривень, вулиці Дегтярівської (від вул. Довженка до вул. Січових Стрільців) за 5,83 млн гривень, та просп. Свободи (від просп. Євросоюзу до просп. Порика) за 5,69 млн гривень. Перші два коригування довірили ТОВ “ІК “Автомагістраль” (**), третій – ТОВ “Слобожанський проектний Дім”.

З цих трьох обʼєктів капремонт ведеться тільки по одному – проспекту Володимира Івасюка (колишній Героїв Сталінграду). Відповідний договір ціною 804,99 млн гривень “Київавтодор” підписав ще навесні 2020 року, роботи тривають.

Початкова проєктна документація для капремонтів вулиці Дегтярівської була замовлена ще у 2018 році (ціна договору – 4,46 млн гривень), а просп. Свободи – у 2017-му (ціна договору – 3,11 млн гривень). З тих пір по цих обʼєктам на Prozorro не було жодного руху, ремонти так і не замовили, а зараз залежану документацію доводиться актуалізовувати. До слова, наприкінці минулого року активісти ГО “Пасажири Києва” опублікували дані, згідно з якими, вулиця Дегтярівська та проспект Свободи капітального ремонту не потребують.

Ще один договір 2024 року, ціна якого склала 1,33 млн гривень (підрядник – ТОВ «ПБФ «Одеспромстрой»), стосується коригування проєкту капремонту вул. Митрополита Василя Липківського (вул. Урицького). Ці оновлення стали передумовою для замовлення у вересні додаткових робіт по капремонту цієї вулиці – за 65,29 млн гривень

Нагадаємо, що почали ремонтувати вул. Митрополита Василя Липківського за 208,75 млн гривень у лютому 2022-го, а наприкінці минулого року договір “закрили” з повною оплатою. Перший проєкт для ремонту цієї вулиці розробляв згаданий «Одеспромстрой» ще у 2018 році за 3,7 млн гривень.

2023

Чотири договори на коригування проєктно-кошторисної документації “Київавтодор” підписав у 2023 році. Про один з них згадано вище в контексті капремонту ділянки Київського півкільця від Жулянського шляхопроводу до повороту у Вишневе – це договір на чергове коригування документації цих робіт за 2 млн гривень.

Оновлення проєктів ще за двома договорами 2023 року досі тривають, оскільки терміни виконання робіт по ним переносилися. Мова про два шляхопроводи – по вул. Драйзера через колії швидкісного трамваю (вартість коригування – 1 млн гривень, підрядник – ТОВ “ПК “Автомагістраль”***) та шляхопроводу №1 на перетині магістралі безперервного руху та Стратегічного шосе (вартість коригування – 1,42 млн гривень, підрядник – ТОВ «ПБФ «Одеспромстрой»). У цих шляхопроводів дуже схожа історія: перші проєкти їх ремонтів розробили ще у 2019 році, а самі капремонти замовили якраз перед початком повномасштабного вторгнення, через яке відповідні договори розірвали з нульовою оплатою (12).

Ще один договір (ціна – 672,42 тис. гривень) 2023 року стосується коригування проєктно-кошторисної документації капремонту шляхопроводу через залізничні колії по вул. Гетьмана Павла Скоропадського (колишня Толстого). Документи оновило ТОВ “Інститут комплексного проектування обʼєктів будівництва”, після чого в листопаді 2023 року “Київавтодор” замовив продовження капремонту цього шляхопроводу за майже 15 млн гривень. А взагалі історія ремонту цього транспортного вузла тягнеться з 2018 року, коли було замовлено розробку першого проєкту за 1,91 млн гривень, а сам капремонт стартував у березні 2021 року за 33,54 млн гривень.

2022

Ще один договір на коригування проєктно-кошторисної документації “Київавтодор” підписав наприкінці 2022 року на 1,59 млн гривень з ТОВ “Віа Проджект”. Він вже має статус виконаного, а передбачав оновлення документації капремонту вул. Олександра Довженка від вул. Олени Теліги до просп. Перемоги.

Ремонт цієї вулиці на замовлення КК розпочинало ПП “Київшляхбуд” влітку 2021 року за 119,9 млн гривень, однак цей договір розірвали після висновків державних аудиторів щодо порушень у проведення закупівлі (з нульовою оплатою). Після коригування проєкту роботи повторно замовили у цього ж підрядника вже за 274 млн гривень у травні 2023 року, роботи тривають.

Найбільші “коригувальники”

З початку повномасштабного вторгнення “Київавтодор” замовляв коригування проєктно-кошторисної документації у восьми компаній. Найбільше коштів спрямували  ТОВ “Інжинірингова компанія “Автомагістраль” – 8,94 млн гривень. Але можна сказати, що насправді ця сума сягає майже 10 млн гривень, оскільки ще одну угоду на 1 млн гривень уклали з фірмою тих же власників – ТОВ “Проектна компанія “Автомагістраль”.

Мільйони на папери: як "Київавтодор" переписує свої кошториси exikiqetiqqzrz

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, інжинірингова компанія “Автомагістраль” та проектна компанія “Автомагістраль” належать ТОВ “Проектна компанія Аркон” та Ользі Сахань з Донеччини. Директором обох компаній значиться Сергій Винник. 

За даними Clarity Project, інжинірингова компанія “Автомагістраль” загалом отримала від “Київавтодору” 12 замовлень на 34 млн гривень, проектна компанія “Автомагістраль” – поки що тільки одне на 1 млн гривен.

Однак паралельно підряди столичного автодору дістаються також і їхній співзасновниці – проектній компанії «Аркон». Ця фірма здобула від корпорації десяток замовлень загальною ціною понад 32 млн гривень. Але, схоже, деякі з цих угод було укладені не зовсім по-чесному. У березні 2023 року Антимонопольний комітет України (АМКУ) оштрафував проектну компанію «Аркон» за змову на тендерах КК «Київавтодор» щодо проєктування ремонтів пʼяти столичних вулиць у 2018 році.

Про власницю всіх трьох фірм Ольгу Сахань відомо, що вона з Донеччини та досі має тамтешню прописку. До листопада минулого року їй також належало ТОВ “Інжинірингова компанія “Аркон”, яке перейшло до Катерини Кізіменко.

Катерина Кізіменко є дружиною Матфея Кізіменка – нинішнього очільника держпідприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІпроектреконструкція». В часи процвітання Партії регіонів Матфей Кізіменко був помічником депутата Верховної Ради 7 скликання, регіонала Анатолія Близнюка.

Матфей Кізімекодоводиться сином Олега Кізіменка, засудженого за сепаратизм. Нагадаємо, що Олег Кізіменко за часів президентства Януковича очолював Управління капітального будівництва Донецької ОДА, а з 2012 року був заступником мера Севастополя Володимира Яцуби. У березні 2014 року, коли контроль над мерією встановила росія, Кізіменко працював на своїй посаді ще кілька місяців. У липні він звільнився і перейшов на іншу, нижчу посаду в адміністрації Севастополя – заступника начальника департаменту міського господарства. Втім, у 2016 році Кізіменко залишив Крим і повернувся на рідний Донбас. Протягом двох років він спокійно жив на території, підконтрольній Києву, та займався бізнесом. Однак у вересні 2018 року Кізіменка заарештували за співпрацю з окупантами, а в грудні цього ж року – засудили за сепаратизм на п’ять років умовно.

При цьому, бізнес родини Кізіменків процвітає. Ще один син Олега Кізіменка Давід володіє та керує броварським ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція», яке отримало 53 бюджетних підрядів на 2 млрд гривень. Ця фірма отримує замовлення від столичних КП, зокрема “Київводоканалу”, співпрацю з яким зараз досліджують правоохоронні органи в рамках кримінального розслідування. 

До середини 2020 року Давід Кізіменко був серед засновників ТОВ “Хозхімсервіс”. За результатами участі у публічних закупівлях ТОВ “Хозхімсервіс” уклало 349 договорів на 3,89 млрд гривень. Ця компанія отримала чимало багатомільйонних замовлень на виконання робіт в Києві та області. Зокрема, як раніше повідомляла КВ, ПАТ “Київспецтранс” замовляло у “Хозхімсервісу” рекультиваціюреконструкцію та переоснащення полігону твердих побутових відходів в Підгірцях, Броварська міська рада – будівництво школи, Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада – реконструкцію мосту через річку Нивка. 

КК “Київавтодор” заснована Київрадою у 2002 році. Генеральним директором корпорації з 5 липня 2022 року є Олександр Федоренко (на колажі праворуч). Він же з 19 травня 2020 року очолював її на правах виконувача обов’язків керівника.

КК “Київавтодор” підпорядковується Департаменту транспортної інфраструктури Київської міськдержадміністрації (КМДА), яким з 1 вересня 2021 року керує Руслан Кандибор (на колажі ліворуч). Діяльність зазначеного департаменту з 9 листопада 2021 року спрямовує особисто голова КМДА Віталій Кличко.

Зазначимо, що цьому транспортному департаменту КМДА підпорядковане ще одне КП – “Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд Києва”, яке також добряче витрачається на проєкти з кошторисами та їх коригування. В окремих випадках на папірці кошти витрачаються навіть тоді, коли приступати до самого будівництва чи ремонту навіть не збираються. Зокрема, наприкінці минулого року це комунальне підприємство за 7,29 млн гривень замовило коригування проєкту будівництва дороги від просп. Валерія Лобановського до аеропорту «Київ» (Жуляни). Через кілька днів був укладений контракт на саме будівництво дороги за 1,47 млрд гривень. Прокладання нового автошляху до три роки як непрацюючого летовища, м’яко кажучи, викликала в суспільстві питання. Реагуючи на критику, в столичній владі заявили, що в поточному році будувати дорогу не збираються, оскільки коштів на це не заклали. 

* КК “Київавтодор” (код ЄДРПОУ: 03359026)

** ТОВ “Інжинірингова компанія “Автомагістраль” (код ЄДРПОУ: 42055455)

*** ТОВ “Проектна компанія “Автомагістраль” (код ЄДРПОУ: 44271713)

Автор: Альона Момот

Україна не піде на жодні територіальні компроміси, — Сибіга


Распечатать