Хто з посадовців Міноборони допомагав Гринкевичам грабувати ЗСУ
Хоча вчора ДБР вручило підозру колишньому в.о. департаменту закупівель Максиму Гриценку. І, можливо, подальші допити відкриють нові імена і деталі в цьому процесі.
Максим Гриценко
Поки ж автор може розповісти, який ця історія має вигляд з позиції півтора року роботи в громадській антикорупційній раді Міноборони.
Отож, у вівторок Державне бюро розслідувань повідомило про підозру одному з посадовців Міноборони, який "списав" майже 94 млн грн пені львівському бізнесмену за прострочені контракти.
За даними відомства, у 2023 році підконтрольні бізнесмену підприємства уклали договори з Міністерством оборони України на постачання військового одягу – зокрема, компанії підписали 23 угоди на понад 1,5 млрд грн.
Хоча імені бізнесмена правоохоронці і не назвали, з цього повідомлення можна зробити висновок, що йдеться про справу Ігоря Гринкевича.
Останнього затримали рік тому під час спроби дати хабар у 500 тисяч доларів одному із керівників головного слідчого управління ДБР за сприяння у поверненні майна, вилученого у підконтрольних йому компаній під час розслідування.
17 січня 2024 року йому також повідомили підозру у справі щодо закупівель одягу для ЗСУ.
Компанії, афільовані з Гринкевичем, уклали з Департаментом державних закупівель Міноборони понад 20 контрактів, але речове забезпечення, включаючи куртки, сорочки, штани так і не поставили.
За цей час родина Гринкевичів обросла елітною нерухомістю в Києві, Козині, а також Чехії. Крім того, родина прикупила готельний комплекс на Львівщині. І ще взимку 2023 року Світлана Гринкевич разом з донькою стали співвласницями піщаного кар’єру в передмісті Львова.
Після вручення підозри старшому Гринкевичу батько та син були затримані та арештовані судом.
Родина Гринкевичів
Крім них під вартою опинились керівники пов’язаних з ними підприємств - директор компанії "Трейд лайнс рітейл" Володимир Тимків та директор "Будівельної компанії "Сітіград" Віктор Кузьмінський. Ці компанії були постачальниками МО.
У липні ДБР завершило розслідування справи Гринкевича та передало її в суд для розгляду по суті.
Водночас ще на початку року Міноборони України подало заяву до ДБР про визнання міністерства потерпілою стороною у справі проти компаній, які пов’язані із львівським підприємцем. Також у Міноборони оголосили про розірвання останнього контракту з компанією, пов’язаною з Гринкевичами — "Трейд Лайнс Рітейл", яка постачала продукти для ЗСУ.
Втім, залишалось одне питання – а як взагалі будівельні компанії були допущені до постачання речового майна для Міноборони?
Здається, 12 листопада 2024 ДБР дало часткову відповідь на це питання, коли вручило підозру колишньому керівнику ДДЗ Гриценку. Зауважу, цю посаду Гриценко отримав після звільнення одіозного керівника цього ж департаменту Богдана Хмельницького. Загалом перша декларація Гриценка датується в МО 2021 роком, прийшов він туди у 2020.
Що цікаво, відповідно до довідки, яка є в розпорядженні редакції, до цього Гриценко мав цілком успішну банківську кар’єру. Правда, банки всі здебільшого потім закрились.
Наприклад, Гриценко був в.о. голови правління "Західінкомбанку", основним власником якого був Арсен Юрійович Іванющенко. (Саме з родиною Іванющенків у ЗМІ асоціюється група "Військсервіс-волонтер", представлена зараз у роботі з МО компанією Атомсервіс. Ця компанія отримала найбільший обсяг постачання (на 7,9 млрд грн) після виведення закупівель на Прозорро влітку 2023 року.)
Також він працював в АКБ ТК "Кредит" - одним з власників якого був "Укроборонпром" через "Антонов". Також недовго працював у "Терра банк", власники якого зараз переховуються в Росії та окупованому Криму.
Можливо, просто все це непов’язаний збіг фактів. Як і те, що після посад у банках людина пішла на 100 тисяч зп на рік у Міноборони.
І ще, судячи з особистого акаунту, Гриценко брав участь у мітингах Петра Порошенка (зараз ці фото прибрані).
Гриценко брав участь у мітингах Петра Порошенка
Вчора посадовець Міноборони отримав підозру за те, що "списав" майже 94 млн грн пені львівському бізнесмену за прострочені контракти, повідомляє пресслужба бюро.
Як пояснили джерела видання, коли представники юридичного відділу МО вже готові були йти в суд через непоставлені товари, зазначений посадовець продовжив виконання контрактів через додаткові угоди. Чим зменшив суму пені на вказані 94 мільйони.
Причому зробив це вже після того, як Гринкевич попався на даванні хабаря.
"Людина вирішила заробити вже в останній момент", - пожартував один зі співрозмовників Цензор.НЕТ у Міноборони. Хоча, слід зазначити, що звинувачень у незаконному збагаченні чи отриманні неправомірної вигоди ексчиновнику Міноборони наразі не висунуто.
Насправді Гриценко ходив на допити до правоохоронців ще мінімум з травня 2023. На сьогодні Міноборони отримало не один запит від правоохоронців щодо його діяльності.
"Ми навіть не виключаємо, що він був якимсь їхнім представником у міністерстві – хоча чи вони його привели, чи вони потім домовились, я вам не скажу", - зазначає джерело видання.
Які б не були позаробочі стосунки Гриценка та Гринкевичів, його рішення викликають низку питань.
Адже ще в звіті Рахункової палати були висловлені застереження щодо укладених договорів.
Нагадаємо, одна з фірм Гринкевичів ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС МОНТАЖПРОЕКТ" не дотрималась терміну постачання речового майна (до 31.05.2023) на 425 млн грн за умовами 5 договорів, у тому числі:
за договором від 23.02.2023 № 286/3/23/109 не постачено "Сорочка бойова тип 4, вид 3" - 85 000 шт. на 80 748,3 тис. грн;
за договором від 23.02.2023 № 286/3/23/113 не постачено "Штани костюму літнього польового, тип 4, клас 7" кількістю 75 000 шт. на 74 848,5 тис. грн;
за договором від 23.02.2023 № 286/3/23/114 не постачено "Костюм літній польовий з тканини тип 4, клас 7" - 100 000 шт. на 199 800,0 тис. грн;
за договором від 23.02.2023 № 286/3/23/115 не постачено "Сорочка-поло, вид 1" - 34 400 шт на 17 131,2 тис. грн;
за договором від 23.02.2023 № 286/3/23/116 не постачено "Куртка костюма утеплювача, вид 2" - 36 000 шт. на 52 559,28 тис. гривень.
Максим Гриценко і Денис Шарапов
Перелік видів діяльності вказаної компанії не передбачав спеціалізацію щодо виробництва (пошиття) речового майна.
Основний вид її діяльності - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель). Більше того, ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС МОНТАЖПРОЕКТ" на момент укладання договорів був фігурантом кримінальних проваджень від 13.06.2022 № 12022000000000510 та 04.10.2022 № 42022020000000397.
Так само інша компанія Гринкевичів - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ СІТІГРАД" не поставила вчасно речового майна (до 31.05.2023) на 493 млн грн.
ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ СІТІГРАД" так само не спеціалізувалось на пошитті одягу – її основний вид діяльності 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель). Саме ця компанія була фігурантом скандалів через незавершене будівництво на "Широкому лані".
Компанія є фігурантом тих кримінальних проваджень, що і "БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС МОНТАЖПРОЕКТ".
Але кожна з них попри це отримала по півмільярда гривень від МО.
У звіті Рахункової вказано, що якби МО застосувало правильні кваліфікаційні критерії та врахувало всі ризик-фактори, то цих угод просто не було б.
Третя компанія Гринкевичів - ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" - також станом на травень не виконала договорів на 585 млн грн. Від неї військові не дочекались ні панамок, ні курток літніх.
Попри це ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" і далі брало участь у тендерах Міноборони, і тільки на харчуванні отримало підрядів на 1,3 мільярда. Це був третій за величиною об’єм постачання.
Крім того, родина Гринкевичів була пов’язана зі ще однією компанією - "ВТ Девелопмент" (вона була оформлена на доньку і дружину бізнесмена). Ця компанія зайшла на ринок харчування армії у 2023 році. Її контракти (укладені в режимі прямих договорів) до квітня 2023 становили 1,7 мільярда.
Восени 2023 ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" виграла 2 підряди на постачання 125 тисяч пар гумових чобіт. При цьому крім неї ніхто участі в тендері не брав.
Компанії, які хотіли брати участь у торгах, назвали вимоги МО тоді нереалістичними. Адже поставки за тендером, оголошеним у кінці вересня, мали відбутись до кінця жовтня 2023.
Відтак виникає логічна підозра, що торги і були оголошені під одну компанію.
Всі ці торги проводив колегіальний орган МО, до складу якого також входив і керівник ДДЗ Гриценко.
На момент підписання договорів "Сітіград", "БАМ" та "Трейд лайнс рітейл" одіозний керівник департаменту Богдан Хмельницький вже був звільнений. В.о. був Гриценко. Він ним залишався до запуску ДОТ, після чого департамент було ліквідовано. Лише в серпні-вересні, в розпал скандалу навколо зимових турецьких курток керівник ДДЗ пішов у відпустку. Що було цікаво, адже саме Гриценко підписував останні акти на ті скандальні куртки.
Компанії Гринкевичів - ТОВ "ТЛР", ТОВ "БАМ" та ТОВ "БК Сітіград" - в один день уклали договори з турецькими компаніями OZMAN та DEXXON на поставки курток. Також були укладені договори з українськими компаніями "ІНТЕР-ТЕКСТ" та "ФАБРИКА ВІЙСЬКОВОГО ОДЯГУ".
Втім, ті товари, які все ж були поставлені на склад, пізніше були визнані експертизою такими, що "не можуть використовуватися за своїм цільовим призначенням, оскільки не відповідають вимогам, які наведені у відповідних технічних умовах (специфікаціях)".
Тобто історія курток Гринкевичів – така сама, як і в курток Касаїв. Вони відшились у Туреччині і не відповідали українській специфікації. Реалізувати ці схеми і заробити мільйони доларів дозволяло скасування 375 наказу Міноборони про перевірку якості, який відновили лише після вимог ГАР МО.
При цьому, якщо про обізнаність міністра оборони щодо особливостей порушень в таких контрактах можна фантазувати лише гіпотетично, то от керівник департаменту точно це знав і розумів.
Слід зазначити, що якщо ДБР продовжить свою роботу, то знайде аналогічну цікаву роботу профільного департаменту і по контрактах на поставку олив за 2023 рік.
Зі спілкування з джерелами в МО стає зрозуміло, що Гриценка правоохороці вели понад рік. В принципі, ходячи на допити, той теж не міг не розуміти, що він під пильним наглядом. Але попри це дозволив собі скоротити пені для Гринкевичів.
Щоб не "злякати", Гриценку навіть дозволили самому звільнитись з МО. Але в цій історії є ще один незрозумілий нюанс – хто і навіщо порадив взяти Гриценка в Агенцію оборонних закупівель, де він протримався аж 2 тижні.
Тетяна Ніколаєнко, Цензор. НЕТ
В турецькому Ізмірі стався вибух: п’ятеро загиблих, десятки поранених
Распечатать