Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський” про відведення 723 га
Такі вимоги пояснюються тим, що міськрада, мовляв, незаконно передала цю землю нацпарку, адже “дачники” легально використовували частину цієї території площею понад 3 га з середини минулого століття “під городи”. Наразі кооператив не має успіхів. Разом з тим, столичні юристи б’ють на сполох: якщо суди змінять позицію, нацпарк може не тільки втратити землю, яку “Гайок-МІ” на сумнівних підставах забудував дачами і надалі збирається отримати у власність або користування, а й іншу територію площею в сотні гектарів. Ймовірно, відстояти “цілісність” НПП “Голосіївський” може допомогти столична прокуратура, яка може ініціювати судовий процес щодо скасування права власності на об’єкти нерухомості, які “Гайок-МІ” звів на цих землях.
Наразі в столичних судах вирішується доля земельної ділянки площею 723,69 га (кадастровий номер – 8000000000:79:304:0007), яка знаходиться в користуванні НПП “Голосіївський”.
Так, ОК “Гайок-МІ” намагається в в рамках двох судових справ скасувати рішення Київради від 2012 року щодо відведення землі нацпарку (в частині саме цієї ділянки, а не усієї землі), а також скасувати рішення щодо державної реєстрації даної ділянки. У першій судовій справі, відповідачем у якій є Київрада, кооператив поки не мав успіхів, програвши вже у двох інстанціях. Що стосується другого провадження, де відповідачами зазначені столична міськрада і НПП “Голосіївський”, то по ньому Господарський суд Києва ще не виніс рішення – минулого тижня розгляд цієї справи було перенесено на 22 жовтня 2024 року.
Ділянка площею 723,69 га на карті
Свої вимоги ОК “Гайок-МІ” обґрунтовує тим, що кооператив фактично використовує частину вищевказаної землі площею 3,85 га (в інших джерелах також фігурує площа 3,2 га), а столична влада, мовляв, свого часу незаконно передала її в постійне користування НПП “Голосіївський”.
Столичний адвокат і правозахисник Олександр Дядюк повідомив, що ця земля необхідна кооперативу, зокрема, для того, щоб надалі легалізувати дачні будинки, які були побудовані його членами без жодних дозвільних документів. При цьому, фахівець наголосив, що кооперативу ця територія не відводилася під будівництво. І саме задля отримання її у власність або користування, мовляв, і подавалися ці позови.
“Колись там начебто виділялися земля, коли вона була вільною, під городи. Але без права забудови. Вони взяли і понабудовували там дачі, “самопально” зареєстрували право власності на них через чорного реєстратора – без права оренди землі, без документів на будівництво тощо. Була якась довідка, яка була видана Голосіївською районною в Києві державною адміністрацією (РДА) і оригінал якої ніхто не бачив, стосовно присвоєння поштової адреси. Тепер вони хочуть отримати землю під ці будинки. За моєю інформацією, прокуратура вже займається тим, щоб скасувати в судовому порядку реєстрацію прав власності на ці будинки, але поки що не знаю, чи було подано такий позов, чи він лише готується”, – зазначив Олександр Дядюк.
При цьому, адвокат припускає, що насправді інтереси в цій історії можуть мати зовсім не члени кооперативу, а якісь високопоставлені люди, адже кооператив де-факто заявив про свої претензії на величезний шмат землі. Також Олександр Дядюк вважає, що перемога ОК “Гайок-МІ” в судах може мати фатальні наслідки для нацпарку, адже той, мовляв, може фактично втратити цінну природоохоронну територію.
“Скоріше за все, за ними хтось стоїть, бо вони вимагають скасувати [державну реєстрацію] не на “свої” 3 га землі, де знаходяться їхні будиночки, а хочуть скасувати реєстрацію усі 723 га. Можливо, якщо реєстрацію землі скасують, хтось там швидко “нареєструє” [права власності на будинки], а потім знову цю ділянку внесуть до НПП, але її площа складатиме не 723 га, а, наприклад, 400-500 га. Але я думаю, що вони повинні програти в судах – тим паче, якщо буде зберігатися резонанс навколо цих справ”, – підкреслив адвокат.
Передісторія
Ще у вересні 2007 року голова ОК «Гайок-МІ» звернулася до Київради з клопотанням щодо надання згоди на розроблення проєкту відведення вказаної земельної ділянки. Втім, у лютому 2008-го столична міськрада відмовила кооперативу в задоволенні такого клопотання. Свою позицію в муніципалітеті Києва пояснили тим, що земля входить до території існуючого на той момент парку – “на схилах Мишоловського яру” (створений відповідно до рішення Київради №806/3381 від 19 липня 2005 року).
Також у Київраді зазначили, що ця територія увійшла до складу земель, що надаються природному парку «Голосіївський» у постійне користування відповідно до Указу Президента України №794/2007 «Про створення НПП «Голосіївський» від 27 серпня 2007 року. Згідно з ним, площа цього парку мала скласти 4525,52 га, в тому числі 1879,43 га земель, що повинні бути передані йому в постійне користування.
Надалі, рішенням №942/3011 від 24 грудня 2009 року Київрада надала НПП “Голосіївський” дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування. А вже через два з гаком роки, 26 січня 2012-го, міськрада рішенням №69/7406 затвердила відповідний проєкт землеустрою і погодила передачу відповідних ділянок в постійне користування нацпарку “для експлуатації та обслуговування Національного природного парку “Голосіївський”.
Усього, згідно з вищевказаним рішенням, нацпарку було відведено 9 земельних ділянок загальною площею 1888,18 га (найбільші дві ділянки – площею 1115,45 га і 723,69 га). Більшу частину цієї землі площею 1867,71 га столична влада “відібрала” у КО “Київзеленбуд” – де-юре вона до того часу знаходилася в користуванні Голосіївського та Конча-Заспівського лісництва, які підзвітні вказаному комунальному об`єднанню.
Зазначимо, що у січні 2013 року прокуратура Києва повідомила про направлення Київраді протесту щодо вказаного рішення. Правоохоронці пояснили це тим, що міськрада, перед затвердженням вказаного землевідводу, не провела інвентаризацію паркової землі та не виключила “з території парку городи членів садового товариства “Гайок-МІ”. Йшлося про те, що, мовляв, ще у 1948 році виконавчий комітет районної ради народних депутатів Києва надав ділянки площею 3,2 га в користування “інвалідам Великої Вітчизняної війни” (Другої світової війни. – КВ) в урочищі «Гайок» під індивідуальні городи. З того ж часу, мовляв, вказаний кооператив і використовує цю землю.
Якою була реакція столичної влади на цей протест, у відкритих джерелах КВ знайти інформацію не вдалося. Втім, можна припустити, що Київрада відхилила його – такий “метод” висловлення своєї позиції правоохоронцям активно практикувався керівництвом міста у ті часи.
При цьому, незадовго до прийняття рішення щодо вказаного землевідводу, 13 грудня 2011 року, комісія Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури доручила Головному управлінню земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) здійснити інвентаризацію території, на якій розташований ОК «Гайок МІ» орієнтовною площею 3,2 га і розглянути можливість оформлення права власності на ці ділянки “для ведення індивідуального садівництва”, цитуємо, виключно громадянам, які використовують цю землю, а не для ОК «Гайок МІ». Крім того, тоді ж комісія ухвалила проєкт рішення щодо відведення землі в постійне користування НПП “Голосіївський”, але за умови виключення території, на якій розташований ОК «Гайок-МІ».
Надалі кооператив ініціював серію судових спорів, які були направлені на те, щоб фактично виключити цю землю зі складу НПП “Голосіївський” та стати її користувачем або власником. Так, у квітні 2013 року Окружний адмінсуд Києва задовольнив позов ОК “Гайок-МІ” стосовно визнання протиправною бездіяльності Київраді у тому питанні, що вона не надала доручення своїй “земельно-містобудівній комісії” підготувати проєкт рішення щодо відведення ділянок нацпарку “Голосіївському” до другого читання. Тобто, у кооперативі були незадоволені тим, що даний документ відразу був прийнятий “в цілому” та з ігноруванням пунктів щодо виключення з нього землі, на яку претендував ОК “Гайок МІ”. Таким чином, фактично суд зобов’язав міськраду переглянути відповідний проєкт рішення і при цьому – прийняти його лише “за основу” з подальшим доопрацюванням.
Втім, у міськраді заплющили очі на цей вердикт служителів Феміди, у зв’язку з чим тоді ж суду довелося розглядати ще один позов – “щодо невчинення Київрадою дій по усуненню правопорушень”, які у квітні 2013 року були встановлені ОАСК. У цьому випадку відповідні вимоги також були задоволені – це сталося у липні 2014 року.
Надалі ОК “Гайок-МІ” ще раз звернулося до ОАСК із позовом щодо скасування рішення Київради №69/7406 від 26 січня 2012 року, прийняття міськрадою відповідного проекту рішення за основу, його доопрацювання і затвердження в цілому. Втім, у липні 2014 року той же суд відмовив кооперативу – зокрема, з тієї причини, що мовляв, служителі Феміди не можуть “змусити” міськраду прийняти те рішення, яке вимагають позивачі. Йшлося про те, що це – дискреційні повноваження Київради, тобто депутатський корпус може на власний розсуд вирішувати, чи передавати землю кооперативу, чи ні. При цьому, в суді зазначили, що “зі змісту оскаржуваного рішення не вбачається, що земельна ділянка надана НПП «Голосіївський» за рахунок земельної ділянки позивача”.
У першій половині 2021 року було ініційовано черговий судовий спір щодо вказаної ділянки площею 723,69 га. Тоді фізична особа Павло Кузьменко, який, схоже, є членом ОК “Гайок-МІ”, подав до Голосіївського районного суду Києва позов про визнання протиправною та скасування державної реєстрації цієї землі (вона відбулася в 2016-2017 роках). Відповідачами у цій справі були заявлені Київрада і НПП “Голосіївський”. Втім, наразі цей позов ще не розглянуто по суті – відповідне судове засідання заплановане на 23 жовтня 2024 року.
У грудні 2023 року ОК “Гайок-МІ” подав до Господарського суду Києва позов щодо визнання протиправним і скасування рішення Київради №69/7406 від 26 січня 2012 року, відповідно до якого, нагадаємо, міськрада погодила передачу землі в постійне користування НПП “Голосіївський”. При цьому, кооператив висунув вимогу щодо “відміни” цього рішення не повністю, а тільки в частині передачі ділянки площею 723,69 га.
Так, у ОК “Гайок-МІ” зазначили, що в межі цієї землі незаконно було включено ділянку площею 3,85 га (обліковий номер – 79:094:149). Свою позицію в кооперативі пояснили тим, що таке “включення” повинно було відбуватися за рішенням Президента України, тоді як вищезгаданий Указ глави держави №794/2007 від 27 серпня 2007 року, мовляв, не стосувався цієї землі. Тобто, йшлося про те, що столична влада буцімто “самовільно” включила вказану ділянку в межі нацпарку.
30 квітня 2024 року столичний госпсуд відмовив кооперативу в задоволенні його позовних вимог. Зокрема, суддя Владислав Демидов вказав на те, що ОК “Гайок-МІ” не довів, що спірна ділянка площею 3,85 га не увійшла в межі нацпарку відповідно до вищезгаданого Указу Президента. При цьому, в суді зазначили, що факт того, що ця земля увійшла в межі НПП “Голосіївський” доведено, зокрема, листом в.о. директора нацпарку від 7 вересня 2011 року (тобто, цей лист було направлено під час підготовки до затвердження проєкту рішення щодо відведення землі в користування НПП), в якому той просив керівника КП «Київський інститут земельних відносин» включити в межі парку ділянку, на яку наразі претендує кооператив. Аргументом для такого включення в нацпарку назвали якраз те, що ця земля увійшла в межі НПП відповідно до Указу Президента №794/2007 від 27 серпня 2007 року.
Скріншот рішення суду від 30 квітня 2024-го
Надалі ОК “Гайок-МІ” подав апеляційну скаргу на програшне для себе рішення суду. Втім, успіхів кооператив і в цьому випадку не мав – 24 липня 2024 року Північний апеляційний господарський суд відмовив йому в задоволенні скарги. Однією з причин стало, зокрема, те, що ОК “Гайок-МІ” не довів, що при передачі цієї землі нацпарку його інтереси були якимось чином порушені – ймовірно, це сталося через те, що кооператив не став використовувати факт наявності своїх будівель на цій території в якості аргументу. Втім, зупинятися в ОК “Гайок-МІ”, схоже, не збираються – кооператив вже подав касаційну скаргу, і найближчим часом, вочевидь, Касаційний господарський суд розпочне її розгляд.
Поки тривав розгляд цієї справи, кооператив подав до Господарського суду Києва ще один позов. Йдеться про вищезгадану справу щодо визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки. Свої вимоги в ОК “Гайок-МІ” пояснюють тим, що 27 грудня 2023 року він звернувся до Департаменту земельних ресурсів КМДА з клопотанням про отримання земельної ділянки площею 3,85 га “у власність за давністю користування”. Втім, як зазначили в кооперативі, чиновники повідомили, що ця територія розташована в ділянки площею 723,69 га, яка знаходиться в постійному користуванні НПП “Голосіївський”. У ОК “Гайок-МІ” повідомили суду, що, на думку членів кооперативу, державна реєстрація спірної ділянки “здійснена з порушенням законодавства та порушує його права на отримання цієї землі”.
Що відбувається з “Голосіївським”
За даними аналітичної системи Youcontrol, ОК “Гайок-МІ” був зареєстрований у січні 2007 року. Його засновниками є кияни Микола Будішевський, Вікторія Якименко та Ірина Потрійна, яка також є керівницею цього кооперативу.
У Києві регулярно виникають скандали стосовно можливої забудови “жирних” земель на території чи в безпосередній близькості до НПП “Голосіївський”. Причиною цього є те, що наразі не існує чітких механізмів протидії забудовникам, адже кордони НПП “Голосіївський” де-юре досі не встановлені.
Справа в тому, що КМДА, протягом півтора десятиліття з моменту створення цього нацпарку, так і не розробила документацію із землеустрою, не встановила та не внесла межі тисяч га зелених насаджень у натуру. Як наслідок – де-факто поки що цей парк чітко існує лише “на папері”, а буферна зона навколо нього, у якій заборонено будівництво, зовсім відсутня.
Прикладом є минулорічний будівельний конфлікт, який розгорівся у Святошинському районі. Тоді мешканці житлового масиву Новобіличі та громадські активісти виступили проти будівництва на вул. Оленівській пожежного депо (повинно було з’явитися там ще напередодні “Євро-2012”). Свою незгоду вони пояснили тим, що дана земля входить до складу НПП “Голосіївський” і використовується як зона відпочинку. Також громадяни підозрювали, що замість заявленого об’єкту на вказаній території може “вирости” комерційна споруда і що її зведення лобіює неназваний депутат Київради. На Хрещатику, 36 на той час зайняли позицію громади, принаймні на словах – зокрема, вже було заявлено, що роботи там не мають відбуватися, а чиновники повинні зайняти “активну позицію”.
Виконувачем обов’язки директора НПП “Голосіївський” з березня 2023 року є Михайло Глушаниця (на колажі ліворуч). До нього з травня 2021 року парком керував Андрій Хрутьба. Їхніми попередниками на цій посаді були Вячеслав Потапенко (2019-2021 роки), Олександр Чорнобров (2018-2019 роки), Борис Дробот (2012-2018 роки) і Володимир Лященко (2011-2012 роки).
НПП “Голосіївський” підпорядкований Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, яким з 4 вересня 2024 року керує Світлана Гринчук. На цій посаді вона змінила Руслана Стрільця, який очолював дане міністерство з листопада 2021 року).
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі праворуч), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Фото: колаж КВ
Іван Кулик
Читайте більше новин по темі:
Распечатать