Протести у Венесуелі: Мадуро ввів у столицю війська, протестувальники зібралися біля ООН

Протести у Венесуелі: Мадуро ввів у столицю війська, протестувальники зібралися біля ООН
Протести у Венесуелі: Мадуро ввів у столицю війська, протестувальники зібралися біля ООН
Президентські вибори у Венесуелі днем раніше завершилися зі скандалом: одночасно про перемогу оголосили президент Ніколас Мадуро і лідер опозиції Едмундо Гонсалес. Люди вийшли на протести.

У Венесуелі тривають протести, що спалахнули після оголошення результатів президентських виборів 29 липня. Ніколас Мадуро, який обіймав посаду президента, оголосив про перемогу з результатом 51% голосів. Але його суперник, Едмундо Гонсалес, також повідомив про свою перемогу, заявивши, що результати виборів було сфальсифіковано. Він не закликав народ на вулиці, але жителі Венесуели самі вирішили висловити свою громадянську позицію і вийшли на безстрокові акції протесту. постарався розібратися в ситуації.

Що відбувається у Венесуелі після оголошення результатів президентських виборів

У Каракас, столицю Венесуели, було введено війська, а підступи до президентського палацу Мірафлорес військові перекрили вже до вечора 29 липня. До ранку 30 липня неурядова правозахисна організація Foro Penal повідомила, що під час протестів загинуло щонайменше шестеро людей, з них — двоє неповнолітніх.

Але протестувальників це не зупинило. У різних регіонах Венесуели вони зривали плакати із зображенням Мадуро, а в штаті Фалькон знесли статую Уго Чавеса, його попередника, який правив із 1999 до 2013 року.

30 липня венесуельська опозиційна політична партія Voluntad Popular повідомила в соцмережах про викрадення її лідера Фредді Суперлано.

Кілька людей, одягнених у чорне, нібито перехопили машину, в якій їхав Суперлано, силоміць повели його і посадили у вантажівку, що видно на відео, яке партія опублікувала в соціальних мережах.

Протестувальники перекривали дороги, підпалювали багаття і кидали пляшки із запальною сумішшю в поліцію, зокрема біля президентського палацу Мірафлорес у Каракасі.

"Ми втомилися від цього уряду, ми хочемо змін. Ми хочемо бути вільними у Венесуелі. Ми хочемо, щоб наші сім’ї повернулися сюди", — сказав один із протестувальників у масці, маючи на увазі той факт, що тисячі венесуельців були змушені покинути рідну країну.

"Я буду боротися за демократію в моїй країні. Вони вкрали у нас вибори", — сказав інший.

Поліція зі щитами і кийками в Каракасі та місті Маракай застосувала сльозогінний газ для розгону деяких протестувальників.

Читайте по темі: За добу на фронті відбулося 53 бойових зіткнення, - Генштаб

Реакція на протести офіційних осіб

Так після того, як люди вийшли на вулиці, і протести спалахнули в різних регіонах Венесуели, зі зверненням по національному телебаченню виступив міністр оборони Венесуели генерал Володимир Падріно Лопес і заявив, що протести — це спроба державного перевороту. Але Збройні сили Венесуели підтверджують свою лояльність президенту Ніколасу Мадуро.

Повідомляється, що влада Венесуели заарештувала понад сімсот осіб. Щонайменше вісім дорослих і одного неповнолітнього затримали у Венесуелі за підозрою в актах вандалізму і підпалі офісу правлячої партії PSUV, повідомив генеральний прокурор Венесуели Тарек Вільям Сааб у понеділок увечері.

Генеральний прокурор попередив, що акти насильства і заклики ігнорувати офіційні результати виборів можуть бути класифіковані як злочини, пов’язані з опором владі і розпалюванням ненависті, і за цим слідує покарання на строк від одного місяця до 20 років позбавлення волі.

Реакція президента Ніколаса Мадуро та лідерів опозиції

Офіційна позиція уряду щодо протестувальників проста. Він називає їх "агресивними агітаторами".

"Ми вже бачили це кіно. Ми стежили за всіма актами насильства, пропагованими вкрай правими", — заявив Мадуро з президентського палацу, пообіцявши, що сили безпеки підтримуватимуть мир.

Тим часом Едмундо Гонсалес і Марія Коріна Мачадо зібрали своїх прихильників перед офісом ООН у Каракасі.

Верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк заявив 30 липня, що він "надзвичайно стурбований" поствиборчою напруженістю у Венесуелі.

"Я вкрай стурбований зростанням напруженості у Венесуелі. Венесуела переживає критичний момент. Я закликаю владу поважати права всіх венесуельців мирно збиратися і протестувати, а також вільно і без страху висловлювати свою думку", — додав він.

Реакція у світі на ситуацію у Венесуелі

Ніколас Мадуро, 61-річний колишній лідер профспілок і міністр закордонних справ, переміг на виборах після смерті Уго Чавеса 2013 року і був переобраний 2018 року. Опозиція заявила, що обидва голосування були сфальсифіковані.

Під його керівництвом стався економічний колапс, масова міграція і погіршення відносин із Заходом, включно із санкціями США і ЄС, які паралізували нафтову промисловість, яка й без того перебувала в скрутному становищі. І мало не почалася війна із сусідньою Гаяною .

Незалежні соціологи назвали перемогу Мадуро у 2024 році "неправдоподібною", тоді як уряди у Вашингтоні та в усій Латинській Америці поставили під сумнів результати виборів і закликали до перепідрахунку голосів.

"Навіть Мадуро не вірить у передвиборчу аферу, яку він святкує", — заявив президент Аргентини Хав’єр Мілей. Водночас Аргентина застерегла від "будь-яких навмисних дій, які ставлять під загрозу безпеку аргентинського дипломатичного персоналу та венесуельських громадян, які перебувають під захистом", які залишаються в посольстві, йдеться в заяві МЗС цієї країни.

Перу наказало венесуельським дипломатам покинути країну протягом 72 годин, пославшись на "серйозні та довільні рішення, ухвалені сьогодні венесуельським режимом".

Однак в умовах звичного світового розколу союзники, включно з Росією, Китаєм і деякими латиноамериканськими країнами з лівими поглядами, підтримали Мадуро.

"Китай, як завжди, буде рішуче підтримувати зусилля Венесуели щодо захисту національного суверенітету, національної гідності та соціальної стабільності, а також рішуче підтримувати справедливу справу Венесуели — протистояти зовнішньому втручанню", — заявив Сі Цзіньпін у своєму посланні.

Організація американських держав (ОАД) скликала позачергове засідання на прохання урядів Аргентини, Коста-Ріки, Еквадору, Гватемали, Панами, Парагваю, Перу, Домініканської Республіки та Уругваю, які зажадали "повного огляду результатів виборів у Венесуелі". Засідання відбудеться 31 травня.

Уряд Венесуели планує мітинги на підтримку Мадуро. Багато венесуельців побоюються нового спалаху насильства і кровопролиття.

Мадуро, вибори dzdiqheixdixdhab