На АЗС Запоріжжя торгують "бодягою" та не сплачують податки: розслідування ІПЕ

На АЗС Запоріжжя торгують "бодягою" та не сплачують податки: розслідування ІПЕ
На АЗС Запоріжжя торгують "бодягою" та не сплачують податки: розслідування ІПЕ
На більшій частині заправок Запоріжжя не лише торгують неякісним паливом, а й активно ухиляються від сплати податків. Таких висновків дійшли фахівці Інституту споживчих експертиз.

Нещодавно фахівці київського Інституту споживчих експертиз (ІПЕ) провели всеукраїнське дослідження бензину А-95. При аналізі проб, відібраних у запорізькому регіоні, експертів насторожив дивний запах, який походить від деяких зразків, а також фіскальні чеки, які видавали оператори при покупці. При цьому на гарячій лінії інституту запорізький регіон у лідерах щодо кількості скарг на якість палива. У результаті було вирішено провести окреме дослідження виключно по Запоріжжю та області. Результати перевершили всі очікування – такої "бодяги" експерти не бачили вже давно. Крім того, виявилося, що окремі ділки не гидують видавати чеки не встановленого зразка, що викликає сумніви в їхній справжності, а відповідно, і в несплаті податків.

Дослідники відібрали проби бензину А-95 у 14 мережах, з них 5 – це всеукраїнські гравці, які працюють у регіоні (ОККО, WOG, Укрнафта, Shell, БРСМ-Нафта), решта 9 – місцеві оператори (Parallel, ZOG, Патріот, Barrel, Дніпро-нафта, BillOil, NPG, Енергоекспорт, Euro 5).

Експерти традиційно розділили результати, отримані в лабораторії на зони – зелену, синю та червону. У першу потрапили мережі, результати яких відповідали нормативам Євро-5, синю – зразки без порушень, що не мають граничні показники, та червона – мережі, бензин на яких не відповідав нормативам профільного ДСТУ. Зразки були перевірені за основними параметрами – октанове число, вміст сірки та об’ємні частини ароматичних вуглеводнів та бензолу. Додатково експерти перевірили вміст біоетанолу (спирту), ізопропілового спирту, метанолу та ефірів.

Зелена зона

У зеленій зоні очікувано опинилися всеукраїнські мережі ОККО та WOG, а також два представники місцевих мереж – ZOG та Parallel. Показники у бензинів, придбаних у вищезгаданих мережах, були значно кращими за вимоги ДСТУ. Для початку було перевірено найголовніший для роботи двигуна параметр – октанове число. Норматив встановлено на рівні не нижче 95 одиниць. У всіх - солідний запас від 96,3 у ОККО до 96,1 у ZOG. За таких показників октанового числа двигун працює на повну віддачу, витрата палива не збільшена. Далі визначили вміст сірки, одним із найважливіших показників, що є показником тривалості роботи двигуна, його ресурсу. Мінімальні значення виявлено у бензинах усіх піддослідних. Що стосується вмісту ароматичних вуглеводнів та бензолу, то і тут є "запас міцності". Найменша кількість бензолу у WOG та ZOG – по 0,32 %. Нагадаємо, що цієї токсичної речовини в бензині має бути мінімум, оскільки збільшення її кількості "вбиває" каталізатор, зменшує ресурс двигуна до десяти разів і дуже погано впливає на екологію.

Синя зона

До "синьої" зони потрапили дві заправки великих мереж - Укрнафта та Shell. Бензини А-95 тут відповідали стандарту Євро-5, але без великого запасу.

Червона зона

Результати у червоній зоні приголомшили експертів. Такого палива до лабораторії ІПЕ не попадало давно. Деякі зразки взагалі язик не повертався назвати бензином, швидше, це була якась горюча суміш. Звичайно, це не може бути заводським виробництвом, а є кустарною фальсифікацією. Відзначилися мережі БРСМ-Нафта, Патріот, Barrel, Дніпро-нафта, BillOil, NPG, Енергоекспорт та Euro 5, з різним ступенем "тяжкості" порушень. Октанове число не відповідало нормативу у Патріот, Barrel, BillOil та Енергоекспорт. Рекордсмен BillOil, який продає під виглядом 95-го А-89.

Що стосується шкідливої для двигуна та екології сірки, тут виявилися помітні цифри. У Barrel А-95 Е – перевищення у 60 разів (621 мг/кг за норми трохи більше 10), BillOil – 90 раз (925 мг/кг за норми трохи більше 10). Але те, що знайшли в пробі бензину в мережі Енергоекспорт, взагалі не вкладається в голові – перевищення в 428 разів – 4282 мг/кг! Скільки на цьому паливі проїде навіть старий карбюраторний мотор, не кажучи про сучасні авто, можна лише здогадуватися. Дальше – більше.

Об’ємна частка отруйного бензолу у деяких пробах також вражає уяву. Перевищення – у всіх учасників червоної зони, окрім мережі Патріот. У бензині з АЗС Дніпро-нафта – десятикратне перевищення (10,1% за норми не більше 1), BillOil – майже 12-кратне (11,9%). Але навіть це меркне на тлі показників Енергоекспорт – 48%! З такими експертами не доводилося стикатися за всю історію досліджень. Нагадаємо, це небезпечне з’єднання, від якого утворюється нагар і відбувається перегрів двигуна. За такої величезної кількості бензолу проблеми зі здоров’ям у водіїв і пішоходів практично неминучі. Як і практично гарантована поломка автомобіля.

Додатково експерти перевірили зразки на вміст кисневмісних сполук, включаючи вміст біоетанолу (спирту), ізопропілового спирту, метанолу та простих ефірів. Тут також результати були разючими. Наприклад, "бензин", що продається на АЗС Дніпро-нафта, майже на 60% складається зі всіх вищезгаданих компонентів. І ця суміш ще й відзначена як бензин підвищеної якості "євро". "Бензин" від мережі BILLOIL на 38% складається з отруйного метанолу. При попаданні метанолу в організм людини він перетворюється на формальдегід. Ця токсична речовина викликає серйозні порушення обміну речовин, сліпоту, постійну неврологічну дисфункцію. Загалом, практично в кожному зразку було виявлено порушення з компонентами, що однозначно свідчить про те, що це паливо було виготовлено не в заводських умовах.

Окрім "дивовижних" результатів експертизи власне бензину, експерти також звернули увагу на чеки, які видають на АЗС клієнтам. Подекуди це просто товарні чеки, заповнені від руки, з якимось незрозумілим штампом (Barrel), в інших чек зовні схожий на фіскальний, але на ньому немає QR-коду, і в базі податкової він не значиться (NPG), деякі видають фіскальний чек з кодом, але при найпростішій перевірці виявляється, що у компанії анульовано ПДВ (BillOil).

Далі в ІПЕ вивчили обсяги реалізації деяких запорізьких мереж, опублікованих у відкритих джерелах. І тут з’ясувалося чимало цікавого. Зокрема, зважаючи на все, мережі Патріот і Barrel, належать одному власнику, оскільки ліцензії на роздрібну торгівлю отримані на одне підприємство,

ТОВ "Простір-ДС". Згідно з даними про фінансову звітність, дане ТОВ показало дохід за 2022 рік у розмірі 10,2 млн грн. Порахуємо економіку. Якщо взяти середню ціну палива за 2022 рік (близько 40 грн за літр) та розподілити на 11 АЗС мережі, отримуємо добову реалізацію з однієї АЗС 60 літрів. Це ж скільки треба заробляти на одному літрі палива, щоб покрити щонайменше 100 тисяч грн місячних витрат на АЗС? За підрахунками, виходить приблизно від 50 до 100 грн на літрі палива! Містика.

Далі мережа NPG (ТОВ "Альфа Трейд Плюс 2018 та ТОВ "Ен Пі Джі Оіл"), загалом 7 заправок. За аналогічним підрахунком виходить 636 літрів на добу. І це теж ніяк не покриває навіть операційні витрати.

Мережа BillOil (4 АЗС, ТОВ "Торгквартіс"), оборот 9 млн грн, та 154 літри на добу з однієї АЗС.

Для порівняння, мережа Parallel за аналогічний період має оборот 2,5 млрд. грн, тобто – 7783 л на добу з однією АЗС. Або мережа ZOG (ТОВ "Бізнес Фактор Компані"), 8 заправних комплексів, виторг 215 млн. грн. або 1840 л на добу. Але знову ж таки акцентуємо, що дві останні мережі продають якісне, заводське паливо, а перші три – торгують бензином, який не відповідає ДСТУ. Виходить, такі ділки заробляють двічі – спочатку на демпінгу з дешевим паливом, а потім на несплаті податків. Таким чином вони завдають шкоди не лише автомобілістам, а й державі, і це під час війни!

Окупанти з "Торнадо" обстріляли будинки у Шевченковому в Харківській області: є постраждалі

Читайте більше новин по темі:


Распечатать